SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Maxe Jägera

FOIBOS - 19. 2. 23:00
Vila Maxe Jägera

V jablonecké ulici 28. října stojí vedle vily Josefa Jägera vila jeho bratra Maxe, jejímž autorem je rovněž jablonecký architekt Robert Hemmrich.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Ulice 28. října 22, čp. 1969, Jablonec nad Nisou
Stavebník: Max Jäger
Architekt: Robert Hemmrich
Sloh:
1912 - 1912
V jablonecké ulici 28. října stojí vedle vily Josefa Jägera vila jeho bratra Maxe, jejímž autorem je rovněž jablonecký architekt Robert Hemmrich. Stylově i hmotovým uspořádáním se od bratrovy vily příliš neliší. Vila Maxe Jägera je dvoupodlažní s výrazně členitou hmotou. Na střeše má umístěn charakteristický válcový pavilon. Fasády jsou zdobeny kombinací hladkých a hrubých omítkových ploch v světle šedé barvě. Vysoká podezdívka je provedena z hrubě tesaných žulových kamenů, které zdůrazňují také nároží. Stejné kameny byly použity i na podezdívku a sloupky oplocení. Ve dvacátých letech 20. století zde došlo k několika stavebním úpravám, kdy balkon nad hlavním vstupem byl obezděn a zastřešen a místo malé terasy před jídelnou vznikla dřevem obložená veranda. Prakticky stejné úpravy proběhly i na vedlejší vile Josefa Jägera. Důvodem byly zřejmě drsné klimatické podmínky horského města, kde nezastřešené plochy trpěly pod přívaly sněhu. Později došlo k odstranění drobných geometrických štukových prvků z fasád a změně střešní krytiny. Interiéry vycházejí z klasické anglické dispozice rodinného domu a jsou dodnes výmluvnou ukázkou vysoké úrovně dobového řemesla. Schodišťová hala byla opatřena kvalitním dřevěným obložením, působivou atmosféru doplňovala vitrážová okna a dodnes funkční mramorový krb. Dřevěné obložení se zakomponovaným vestavěným nábytkem se vyskytovalo i v dalších prostorách. Znamenitou ukázkou secesní kovářské práce byla vrata, branky a plotová pole. V současné době část z nich nahradily repliky. Vilu si nechal postavit jeden zakladatelů firmy na výrobu bižuterie Gebrüder Jäger. Už skutečnost, že byla umístěna prakticky v areálu továrny, bez snahy o oddělení, hovoří dostatečně jasně o jeho vztahu k firmě. Vila, která je znamenitým příkladem pozdní geometrické secese, je dnes ve vlastnictví Preciosy, a. s., která ji využívá pro administrativní účely a udržuje ji ve velmi dobrém stavu. Leží na území památkové zóny města Jablonce nad Nisou a je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 43827/5-5106.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník