SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Vyhlídka

FOIBOS - 12. 4. 22:00
Vila Vyhlídka

Vilu, nalézající se opět na rozhraní přírodního a městského, resp. vilového prostředí navrhla známá dvojice brněnských architektů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Liberec, Liberec
Stavebník:
Architekt: Aleš Burian, Gustav Křivinka
Sloh:
2002 - 2004
Vilu, nalézající se opět na rozhraní přírodního a městského, resp. vilového prostředí navrhla známá dvojice brněnských architektů. Jejich ateliér patří k nejvýznamnějším v České republice – Poštovní a Investiční banka v Brně byla nominována v roce 1997 dokonce na Cenu Miese van der Roheho. Také navrhli budovu firmy Geodis v Brně, rozšíření Radiologické kliniky MOÚ v Brně nebo základní školu se sportovní halou v Litomyšli. Vila, jak již název napovídá, má výhled téměř na celý Liberec, v pozadí s majestátním Ještědem. Z toho vyplývá i rozdílný charakter průčelí domu. Směrem do ulice a na bocích jsou průčelí obložena modřínovým dřevem, prolomené dveřmi a několika okny. Směrem k Liberci jsou celé přízemí i patro otevřeny prosklenými tabulemi a posuvnými dveřmi. Ty vedou do zahrady a v patře na terasu. Vše je navrženo s hlavním zřetelem na výhled po městě a krajině. Z ulice se sjíždí do zahloubené garáže, jejíž střecha tvoří spojnici ulice s domem. Dům je zastřešen dvěma pultovými střechami. Celá hmota sedí na kamenné podezdívce ze žulových kvádrů. Kontrastní organické a anorganické materiály tu jsou harmonicky sladěny. Dispozice vychází z hlavního zadání, které požadovalo dva byty, spojené, ale kdykoliv oddělitelné. I z pohledu z ulice horní část domu působí jako samostatné jednotky, což vyvolává rozdvojená střešní část. Rodina s dvěma dětmi předpokládala, že děti můžou zůstat ve vile. Hlavními vertikálními spojnicemi jsou dvě točitá schodiště mezi nimiž je v přízemí umístěna koupelna. Uvnitř nalezneme dvě jídelny. Většina společných prostor a pokojů je nasměrována k proskleným stěnám a zmiňovaným oknům. Pod vilou je zahlouben bazén, který ještě více přispívá k zvýšení nadstandardní kvality bydlení. Kvalita vily vystupuje do popředí v porovnání s okolní zástavbou. Vila má zároveň horský i moderní charakter, a pokud bychom cítili v těchto pojmech protiklad, na této stavbě jsou obě tyto vlastnosti v harmonii.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

18.4. 13:05Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník