SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Karla Melhuby

FOIBOS - 23. 8. 22:00
Rodinný dům Karla Melhuby

Prostějovskou vilu manželů Melhubových, majitelů jednoho z mnoha středně velkých konfekčních podniků, dokončenou v roce 1936, navrhl Eduard Žáček zcela v souladu s potřebami rodiny.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Sádky 5, Prostějov
Stavebník: Karel Melhuba
Architekt: Eduard Žáček
1935 - 1936
Prostějovskou vilu manželů Melhubových, majitelů jednoho z mnoha středně velkých konfekčních podniků, dokončenou v roce 1936, navrhl Eduard Žáček zcela v souladu s potřebami rodiny. Hlavní roli zde tudíž nehraje forma, která dříve sledovala funkci, nýbrž naturel stavebníka, psychické a sociální potřeby jeho rodiny a především emoce, bez nichž architektura „znamená přeměnu živého, biologického organismu stavby na kasárenské utilitární skladiště lidí,“ jak upozorňovali v roce 1935 Josef Havlíček s Karlem Honzíkem. Vliv těchto myšlenek je patrný v celkovém pojetí domu. Vila je nenápadná, nereprezentuje stavebníkovo postavení, ani nedráždí své okolí extravagantní formou. Nenajdeme tu žádná skutečná pásová okna. Vedle tradičně dělených ocelových oken zde figuruje pouze dvojice oken velkoformátových, asociujících spíše prosklené stěny zimní zahrady, než funkcionalisty protežované pásy. Stejně tak rozvržení průčelí stavby je v tomto případě pojato v poněkud klasičtějších intencích. Z formálního hlediska ovládá architekturu kultivovaný, nautickými motivy podbarvený emocionální funkcionalismus. Jeho charakteristické prvky (trubková zábradlí, visuté a střešní terasy nebo ocelová vřetenová schodiště), s nimiž Žáček pracoval v zadním traktu, zde ovšem vůbec nepůsobí strojovým dojmem. Navozují spíše atmosféru plavby na transatlantickém parníku, než inspiraci jeho estetikou. Přispívají ke zvýšení obytného komfortu dvojúrovňového bytu manželského páru. Jeho hlavní obytný prostor, rozdělený do dvou sekcí (společenská a jídelní), architekt soustředil do zvýšeného přízemí. S ostatními podlažími jej propojil dvěma na sobě nezávislými schodišti. Bravurně tak vyřešil komunikaci v domě a ještě umocnil prostorový účinek společenské haly. Nekonvenční řešení zopakoval i v prvním patře. Jeho symetricky uspořádané půdorysné dispozici dominuje ložnice rodičů s konkávně prohnutou skleněnou stěnou. Po jejích obou stranách soustředil ložnice dětí, oddělené od velkého dětského pokoje, opatřeného střešní terasou, úzkým vloženým traktem s koupelnou a šatnami. (JP)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník