SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům M 120

FOIBOS - 20. 10. 22:00
Rodinný dům M 120

Minimalizace zastavěné plochy, nízké pořizovací a provozní náklady, alternativní konstrukční systém, nejsou právě typické přívlastky vilové architektury.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Hněvotín č. p. 409, Hněvotín
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: Milan Rak – Iveta Raková – Libor Rydlo - Alexandr Skalický (Archteam), , ,
Sloh:
2005 - 2006
Minimalizace zastavěné plochy, nízké pořizovací a provozní náklady, alternativní konstrukční systém, nejsou právě typické přívlastky vilové architektury. Je to však cesta, jak uspokojit přetrvávající lidskou touhu obývat vlastní dům. I když v polistopadové éře není rodinné bydlení vnímáno jako něco nezdravě exkluzivního, opakuje se takřka situace 60. let, kterou jsme nastínili příběhem o Šumperáku. Klientela pasivně přejímá opakované vzory, kterých je k výběru sice o něco víc, ale které lze postavit na roveň svépomocné stavební produkce předchozích desetiletí. Poptávce se přizpůsobuje nabídka, nabídce nemá kdo vzdorovat. Proti proudu tohoto smutného bludného kruhu, jehož výsledkem jsou zamořené okraje městských a venkovských sídel, se vydal náchodský architektonický tým. Systematicky a doposud takřka monopolně se snaží šířit mezi širšími vrstvami české populace typizované rodinné domy, které by investorům naznačily cestu k modernímu bydlení bez poklesků vkusu a sentimentů nejasného původu. Jako si kupuje šaty, může stavebník vybírat ze škály padnoucích střihů a velikostí. Nemusí se zastavit u M, jako stavebníci hněvotínského domu, ale pořídí si dům XL, který už kýžené parametry vily může splňovat. Typ M 120 staví na tradiční formě domu jednoduchého obdélného objemu se sedlovou střechou. Zrcadlí prosté venkovské tvary stodol, které ještě leckde lemují okraje zdejších vesnic. Podélná orientace stavby rovněž nepřímo odkazuje k tradiční hanácké zástavbě. Citace nemusí být úplné, brzy by nudily. A tak laciné materiály - dřevěné obklady či eternitová krytina - souzní se starými pragmatickými stavebními principy. Nic z toho současně nebrání uspořádat interiéry podle požadavků fungující rodiny, s komfortem omezeným snad prostorově, nikoliv však co se kvality bydlení týče. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

26.7. 05:48Nový
1.4. 05:32Nový
2.5. 19:16Nový
30.3. 02:44Nový
24.3. 05:55Nový
18.3. 06:26Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník