SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Erwina Weisse

FOIBOS - 28. 6. 22:00
Vila Erwina Weisse

Snad nejlépe umístěný pozemek jesenického West Endu získal vedoucí umělecké dílny firmy Regenhart und Raymann, vídeňský rodák Erwin Weiss (1869-1944).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Josefa Hory 679, Jeseník
Stavebník: Erwin Weiss
Architekt: Franz von Krauss – Josef Tölk, ,
1901 - 1903
Snad nejlépe umístěný pozemek jesenického West Endu získal vedoucí umělecké dílny firmy Regenhart und Raymann, vídeňský rodák Erwin Weiss (1869-1944). Podobně jako Ernst Regenhart se nespokojil s domácími silami a projekt svého domu zadal vídeňským architektům. Jestliže však Regenhart zvolil prověřené formy středoevropského 18. století, jeho společník se rozhodl pro radikálně novátorské řešení orientované na anglické vzory, a to nejen co se týče vnějšího stylového hávu. Dvojice Franz von Krauss – Josef Tölk sáhla po typu anglické rodinné vily modifikované hnutím Arts and Crafts a realizovala jej s překvapivou důsledností jak v půdorysu a dispozici, tak v materiálovém řešení a dekoru. Není divu, že dům obratem popularizovala periodika v monarchii i v Anglii. Centrem domácího života byla velkorysá obytná hala s ochozem v patře, velkým vitrajovým oknem a otevřeným schodištěm. Z dalších použitých charakteristických motivů lze vzpomenout arkýř s bay-window v dámském pokoji, obklady, podhledy a nábytek z různých druhů kvalitních dřev a secesně vzorované tapety, mosazné a keramické doplňky. Neméně anglicky působí exteriér s vysokými štíty a skrumáží komínů a materiálovou kombinací žula – režná cihla – světlé omítky – střešní břidlice. Podobně je řešen domek vrátného na okraji dolní části parcely. F. von Krauss (1865-1942) absolvoval na vídeňské akademii gotické školení u Friedricha Schmidta, kdežto J. Tölk (1861-1927) studoval tamtéž u klasicisty Theophila Hansena. Pro Čechy a Moravu projektovali relativně často, především se v krátké periodě 1901-1907 realizovaly vily (vedle Jeseníku) v Raspenavě, Prostějově, Olomouci a Novém Jičíně. Weissova vila byla po znárodnění vyklizena a využívána k bydlení, posléze jako školka. Roku 1994 získala objekt společnost Slezský kámen Jeseník a rekonstruovala jej podle projektu olomouckého ateliéru Studio OSA (Jan Polách a Petr Fabián). (MH)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník