SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Eveliny Fleischerové

FOIBOS - 12. 8. 22:00
Vila Eveliny Fleischerové

Dalším architektem, který ve 30. letech obohatil město Prostějov o množství kvalitních funkcionalistických staveb, byl Eduard Žáček (1899-1973), absolvent Fakulty architektury na brněnské technice (1919-1925).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Svatoplukova 64, Prostějov
Stavebník: Evelina Fleischerová
Architekt: Eduard Žáček
1932 - 1933
Dalším architektem, který ve 30. letech obohatil město Prostějov o množství kvalitních funkcionalistických staveb, byl Eduard Žáček (1899-1973), absolvent Fakulty architektury na brněnské technice (1919-1925). Projekt na dům majitelky jednoho z mnoha ve městě působících menších textilních podniků - firmy Pavel Fleischer konfekce - architekt zhotovil na jaře 1932. Objekt, který zahrnoval vedle výrobních a prodejních prostorů především velkoryse koncipovaný byt majitelky, byl dokončen následujícího roku. Jeho konstrukci tvoří železobetonový skelet, který architektovi v maximálně možné míře umožnil efektivně uspořádat jeho jednotlivé sekce. Do přízemí soustředil celý dílenský provoz, který je z dispozičního hlediska seřazen ve sledu jednotlivých výrobních procesů, tedy od skladu textilií, přes dílny švadlen, expedici hotových výrobků až po pracovnu paní šéfové, spojenou s třípokojovým bytem v prvním poschodí elegantním eliptickým schodištěm. Jeho půdorysnou skladbu Žáček uspořádal podle osvědčeného schématu; užil je rovněž u své brněnské vily. K severní, tedy uliční straně soustředil obslužnou část bytu a ke straně jižní situoval obytnou sekci s dominantní halou, otevřenou dvojicí velkých prosklených stěn na balkon. Protože nedostatečně velký pozemek, který navíc bezezbytku využíval dílenský provoz, neumožnil Žáčkovi vytvořit ani nejmenší obytnou zahradu, situoval ji v duchu funkcionalismu na střechu objektu. Společně s drobnou zelení, sprchou a soláriem tak nejenže zvyšovala komfort bydlení, ale vtiskla stavbě - zejména její neodmyslitelná kovová konstrukce pro závěsy - charakter skutečně funkcionalistický. Plnou stěnu, obrácenou do ulice, využil pro velký reklamní nápis Pavel Fleischer konfekce, jehož příhradová nosná konstrukce se na vstupním průčelí dochovala až dodnes. (JP)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

30.3. 05:18Nový
30.3. 05:14Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník