SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Hanse a Else Stratilových

FOIBOS - 14. 8. 22:00
Vila Hanse a Else Stratilových

Vila Hanse Stratila asi víc než kterákoliv z jeho staveb odráží autorovo estetické cítění a představy o velkém, reprezentativním rodinném sídle.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Čajkovského 17, Olomouc
Stavebník: Hans Stratil
Architekt: Hans Stratil
1933 - 1933
Vila Hanse Stratila asi víc než kterákoliv z jeho staveb odráží autorovo estetické cítění a představy o velkém, reprezentativním rodinném sídle. Její vídeňsky novoklasicistní průčelí, jehož vizuální účinek je opět založen na výrazném kontrastu horizontál a vertikál, může ovšem nezasvěceného pozorovatele lehce oklamat. Neskrývá se za ním jeden exkluzivní byt, jak by se logicky mohlo zdát, nýbrž dvojice identických, zrcadlově obrácených bytů, z nichž jeden obýval se svou rodinou Hans Stratil, který zde měl rovněž svoji projekční kancelář, zatímco ve druhém žil jeho bratr Franz Stratil (1897-1983, ve 40. letech vězeň v koncentračním táboře Dachau). Pozemek byl původně součástí parčíku u vily Františky Lipčíkové, upraveného dendrologem Quido Riedlem. Jednotící prvek balkonu neseného pískovcovým sloupovím a plastické členění rytmem stylizovaných pilastrů architekt ve zjednodušené podobě užil také u obou bočních průčelí, spojených se zadním traktem a zahradou pomocí masivní kamenné terasy - nezbytného doplňku jeho staveb. Do tohoto zaobleného nároží situoval hlavní obytnou halu, prosvětlovanou ze dvou stran francouzskými okny a vybavenou elegantním dřevěným schodištěm, které sloužilo jako hlavní komunikace mezi oběma podlažími. Výrazně plastický prvek centrálního obytného prostoru dnes zůstává posledním autentickým detailem interiérů této zdevastované kulturní památky. Závěrečná rána jí měla být uštědřena v roce 2004, kdy vznikl projekt přestavby na bar. Další změna účelu stavby (v průběhu let socialistického budování vila sloužila jako dům pionýrů, osvětové středisko a okresní kulturní středisko) by zřejmě dovršila degradaci, kterou stavba utrpěla již v 70. letech, kdy byl do její původně parkově upravené zahrady nekulturně vestavěn neforemný kulturní sál propojený s vlastním domem komunikačním krčkem. (JP)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

3.2. 21:24Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník