SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Jana a Anastázie Neherových

FOIBOS - 4. 9. 22:00
Vila Jana a Anastázie Neherových

Prostějovský rodák Jan Nehera (1894-1952) byl typem muže, jehož československá publicistika meziválečného období označovala pojmem selfmademan.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Pod Kosířem 73, Prostějov
Stavebník: Jan a Anastázie Neherovy
Architekt: Antonín Navrátil
1938 - 1939
Prostějovský rodák Jan Nehera (1894-1952) byl typem muže, jehož československá publicistika meziválečného období označovala pojmem selfmademan. Během necelých patnácti let totiž transformoval svoji krejčovskou živnost v textilní impérium, organizované stejně jako koncern Tomáše a Jana A. Bati ve Zlíně. Firmu, která věnovala velkou pozornost nejen vizuálnímu stylu svých obchodů, ale i bytové péči o své zaměstnance, proslavily kvalitní pánské obleky. Ve druhé polovině 30. let začal podnik spolupracovat s architektem Antonínem Navrátilem (1902-1975). Navrátil do Prostějova přišel na doporučení svého učitele profesora Pavla Janáka po absolvování pražské Uměleckoprůmyslové školy v roce 1933. Do útlumu stavebního ruchu v roce 1942 uskutečnil pro Neherův koncern několik staveb, mezi nimiž vyniká továrníkova vila z let 1938-1939. Vila stojí na rozlehlém pozemku na okraji města v sousedství stadionu Sportovního klubu. Vzhledem k náročnosti provozu koncipoval architekt vilu jako třípodlažní objekt s provozním a technickým suterénem. Obytné poschodí s velkoryse koncipovanou společenskou halou, utvářející pomocí posuvných příček kontinuální obytný prostor (obytná, jídelní a hudební část), umocnilo potlačení tradiční duality mezi interiérem a exteriérem domu. Architekt toho docílil pomocí velkých prosklených ocelových stěn a umělého terénního valu, navršeného k zahradnímu průčelí. Navzdory svému sice ušlechtile strohému, ale přece jen utilitárnímu rukopisu v tomto případě stavbu ozvláštnil takřka sochařským motivem, elegantně prohnutou sklobetonovou markýzou nad terasou ve třetím podlaží. Do druhého patra soustředil intimní část domu, zahrnující vedle trojice ložnic disponujících šatnou i nezbytné sociální zařízení. (JP)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

3.11. 10:29Nový
2.11. 12:26Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník