SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Kováříka

FOIBOS - 5. 7. 22:00
Vila Josefa Kováříka

Další podnikavou duší průmyslového Prostějova byl ing. Josef Kovářík (1869-1940), absolvent prostějovské reálky a následně vídeňské techniky.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Vojáčkovo nám. 5, Prostějov
Stavebník: Ing. Josef Kovářík
Architekt: Emil Králík
1910 - 1911
Další podnikavou duší průmyslového Prostějova byl ing. Josef Kovářík (1869-1940), absolvent prostějovské reálky a následně vídeňské techniky. S bratrem Františkem buduje z malé kovodělné výrobny ještě před první světovou válkou prosperující podnik s tisícovkou dělníků. S požadavkem na projekt rodinných sídel se společně obrací na Emila Králíka. Žák Josefa Schulze a Jana Kouly na pražské technice a praktikant v ateliéru Antonína Balšánka a Osvalda Polívky se od vzoru svých učitelů brzy odvrací. Hledá moderní výraz, který by lépe vyhovoval posílenému racionalismu, ale současně se nevzdával uměleckého rázu architektovy práce. Inspiraci nachází jednak v pracích Kotěrových, jednak v linii tvorby vzešlé z vídeňské Wagnerovy školy.Volba staveniště na otevřeném prostranství okružní třídy s dominantou Kotěrova Národního domu vyvážila nevýhody řadové zástavby. Z tohoto omezení architekt naopak vytěžil důvtipné dispoziční řešení. Geometrizující fasáda úsporného dekoru tak ukrývá četná překvapení v podobě výrazně tvarovaných místností, prostorného halového schodiště, krytého a otevřeného atria – atributů, které nás ospravedlňují nazývat objekt v uliční frontě vilou. Autor volně cituje klasická schémata, ovšem proporce místností a rytmus jejich výzdoby odkazuje k posledním vývojovým stadiím secese. Skutečnou ozdobou interiérů i exteriérů je kultivovaný řemeslný detail. Po tomto exposé oslovují architekta bratranci Dostálové, majitelé místní firmy Vulkania, a Králík se stává uměleckým ředitelem jejich kovotepeckých dílen. Interiérová tvorba tak po prostějovské zkušenosti natrvalo zůstává silnou stránkou Králíkova díla; město Prostějov jeho působením zase získává dvě stavby zcela souměřitelné s tím nejlepším ze soudobé středoevropské architektonické produkce. Objekt je chráněnou kulturní památkou. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník