SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Ladislava Říhovského

Zaslal: - 26.6.2007 10:03

Diskuse k vile


Názory k diskusnímu tématu

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Zaujalo vás toto téma? Máte k němu co říci? Přidejte svůj názor.
Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
Zaslal: doc. Ing. Mihnea Gheorghiu, CSc | e-mail - 13.4.2014 20:33 - Odpovědět
Současný stav slavné vily
Po každé, když jsem v Lázních Teplice nad Bečvou, se jdu podívat na funkcionalistickou vilu Ladislava Říhovského. Letos jsem však byl velmi zklamaný. Zjistil jsem, že interiér vily nebyl obnovený do původního stavu, ale rozdělený na sedm bytů a apartmánů, které jsou rozprodávány zájemcům. Z toho jsem v šoku. Toto architektonické dílo, které je údajně v seznamu národních kulturních památek ČR, je funkcionalistickou stavbou první kategorie, které je řazeno po bok děl jako jsou vila Tugendhat Miese van der Rohe v Brně nebo díla Le Corbusiera. Nedovedu si představit, že by interiér vily Tugendhat byl rozdělen na byty a rozprodávány. Je to kulturní barbarství, zřejmě podle zásady, že "kulturní památky na sebe musí vydělat". Kdopak asi uhradil rekonstrukci poničené vily? Zřejmě stát a někdo podle zásady "Každá památka na sebe musí vydělat" ji zřejmě svěřil do správy realitní společnosti DACHI (www.dachi.cz), která na tom zřejmě hodlá vydělat. Vila je již částečně obydlená, podle webové stránky realitní kanceláře, která má plot kolem vily ověšený plakáty inzerující byty a apartmány, zatím třemi nájemníky, kteří ji užívají o víkendech.

Realitní kancelář už zde hospodaří podle svého a pravděpodobně ji nikdo nekontroluje. Pozemek je označený jako Národní přírodní památka, přesto v zahradě byla vykácená vzrostlá osmdesátiletá zdravá jedle, která zřejmě vadila. Místo ní byly na husto vysázeny čtyři smuteční vrby a několik jedlí na hranici pozemku, aby na nové majitele nebylo vidět. Balkon je krytý kobercem (!), který je pověšený na zábradlí. Místo před vilou budí dojem, že je připravováno pro stavbu bazénu. Realitní kancelář tak pokračuje v neblahém počínání Státních lázní, které si kdysi vilu upravily podle vlastních představ. Podle mého názoru by taková stavba neměla nesloužit jen několika zbohatlíkům, ale měla být rekonstruovaná do původního stavu a sloužit jako muzeum, které by přispívalo k zvýšení kulturního povědomí a vkusu široké veřejnosti.

Celou situaci jsem fotograficky zdokumentoval a v případě zájmu bych vám ji mohl poslat
Zaslal: Ing.Olga Vinklárková, roz Řihovská, vnučka Ladislava Řihovského | e-mail - 1.5.2019 15:21 - Odpovědět
Re: Současný stav slavné vily
Děkuji za pěkný a pravdivý příspěvěk pana docenta.
Vila byla skutečně Státními lázněmi "znehodnocena" a nyní po rekonstrukci ani nemluvě. Vždytˇi zahrada je zanedbaná a došlo k jejímu oplocení blízko vily, kde zbylý kus svahu směrem k poště snad nikdo neudržuje.
A co se týká rekonstrukce do původního stavu ? Fotky z interiéru máme doma v albech.Je škoda, že nikdo neprojevil zájem.
Zaslal: Miluše Kunrtová | e-mail - 26.6.2013 08:14 - Odpovědět
Říhovského vila
Každé září chodím kolem této vily. Již první rok, kdy jsem zde byla mě vila zaujala. Nyní je po rekonstrukci,
ale nemohu soudit, zda se rekonstrukce povedla. Já ji obdivuji jenom z venčí. Ráda bych si ji prohlédla blíže, ale nový majitel zde pronajímá byty. Vila je oplocena, je s uzamykatelnou bránou. Ještě loni byly některé byty volné.
TOPlist SEO Rozcestník