SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Marie Andráškové

FOIBOS - 9. 9. 22:00
Vila Marie Andráškové

Novou, stále četněji zastoupenou sociální kategorii meziválečného období představuje moderní emancipovaná žena, která má jasnou představu o své roli ve společnosti či rodině.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Sadová 8, Přerov
Stavebník: Marie Andrášková
Architekt:
Sloh:
1940 - 1942
Novou, stále četněji zastoupenou sociální kategorii meziválečného období představuje moderní emancipovaná žena, která má jasnou představu o své roli ve společnosti či rodině. Můžeme k ní bez váhání přiřadit přerovskou podnikatelku Marii Andráškovou (1898-1981), majitelku obchodu s luxusní obuví. Její pokrokové smýšlení našlo svůj adekvátní výraz ve volbě architekta i ve výsledné podobě uvažované novostavby. Již první dynamická skica vily, kterou jí v roce 1940 předložil architekt Lubomír Šlapeta (1908-1983), mohla naplnit její očekávání - stavbu ladných linií a křivek, předmět moderního designu. Jako jeden z mála představitelů českého funkcionalismu založil L. Šlapeta svoji architektonickou dráhu právě na realizacích z oblasti soukromého bydlení. Při řešeních pro náročnější a experimentu přístupnou klientelu měl možnost uplatnit postupy vymykající se zaběhnuté praxi. V případě přerovské vily navázal na zkušenosti nabyté během studií na vratislavské akademii. Architektonický názor, který si odsud přináší a následně plodně rozvíjí, se vzdaloval běžně praktikovaným konstruktivistickým řešením západoevropské provenience, funkcionalismu pražského či brněnského centra i rakouské školy. Do přísných pravoúhlých schémat vnáší neklid v podobě šikmých a organicky tvarovaných linií, jež obohacují dispoziční řešení a současně usnadňují vnitřní provoz. Oproti energické skice odlehčené transparentní konstrukce ve výsledku stojíme před kompaktním uzavřeným objemem, který posouvá architektovu tvorbu novým směrem. Jako by souzněla s těžkou dobou ohrožení osobní svobody člověka. Válečné události, stejně jako léta bezprostředně následující, také znemožní dále rozvíjet úvahy o kategorii komfortního privátního bydlení. Vila M. Andráškové byla v roce 1995 prohlášena nemovitou kulturní památkou. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník