SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Miroslava Grunty

FOIBOS - 14. 8. 22:00
Vila Miroslava Grunty

Tři generace podnikavého rodu Sigmundů od devadesátých let 19. století pracují na inovaci firemních výrobků - čerpadel a vodovodních zařízení - a odbytiště svých výrobků tak rozšiřují na celou Evropu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Zahrádky 115, Lutín
Stavebník: Miroslav Grunta
Architekt: Rudolf Konečný – Josef Nedělník, , , Vladimír Beneš – Antonín Kurial, Julius Werner
1932 - 1933
Tři generace podnikavého rodu Sigmundů od devadesátých let 19. století pracují na inovaci firemních výrobků - čerpadel a vodovodních zařízení - a odbytiště svých výrobků tak rozšiřují na celou Evropu. Díky jejich činnosti zažívá malá vesnice během meziválečných let neobyčejný demografický a stavební rozvoj. Ze čtyř sourozenců se vedení podniku v těžké době po hospodářské krizi ujímá Jan, zatímco František obstarává pražskou filiálku a Miroslav buduje nový závod v Anglii. Sňatkem sestry Marie s Miroslavem Gruntou (1890-1980) získávají dalšího rovnocenného spolupracovníka. Manželé Gruntovi se jako první z užšího vedení podniku pouští do novostavby rodinného sídla. Plány pro ně připravuje zavedená prostějovská kancelář ing. arch. Rudolf Konečný – ing. Josef Nedělník, rovněž rodinný podnik s letitou tradicí. Projekční a stavební firmu čítající ve třicátých letech na pět set zaměstnanců provází pověst profesionálních stavitelů se zkušenostmi čerpanými na prostějovských stavbách projektovaných předními tvůrci. Oba inženýři se mají čím inspirovat a brzy také začínají experimentovat s progresivními trendy v architektuře. Pro Gruntovy navrhují patrovou vilu s moderním dispozičním řešením i vnějším ustrojením. Můžeme procházet velkoryse dimenzovanými pokoji se skleněnými příčkami či prosklenou zimní zahradou a užívat terasy zčásti kryté sklobetonovou markýzou. Architektonický purismus a funkcionalismus, který touto stavbou otevřel cestu celé řadě lutínských projektů rodinných a bytových domů a průmyslových staveb, měl vyvrcholit – k velké škodě - neuskutečněnou stavbou corbusiánsky laděné vily dle návrhu Vladimíra Beneše a Antonína Kuriala. Oč světlejší byla éra třicátých let, o to tragičtější osud připravili rodině Sigmundových nacisté v roce 1939 a poválečná realita. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

4.1. 19:41Nový
16.2. 17:09Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník