SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Pavla a Gabriely Širokých

FOIBOS - 20. 9. 22:00
Vila Pavla a Gabriely Širokých

Podnikatel v automobilovém průmyslu Pavel Široký našel místo pro novostavbu svého rodinného obydlí v rostlé zástavbě okrajové části Šternberka.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

Smetanova 49, Šternberk
Stavebník: Pavel a Gabriela Široký
Architekt: Petr Neumann
2004 - 2006
Podnikatel v automobilovém průmyslu Pavel Široký našel místo pro novostavbu svého rodinného obydlí v rostlé zástavbě okrajové části Šternberka. S vyhraněnými nároky na moderní bydlení se obrací na mladého pražského architekta Petra Neumana (*1974). Absolvent ateliéru Jana Bočana na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického dostává k dispozici dost velkou parcelu na to, aby mohl navrhnout rozmáchlé, velkorysé, současně však ukázněné řešení. V celém Olomouckém kraji se podobné polistopadové příklady jen těžko hledají. Architekt pracuje s trojkřídlou dispozicí, která nenásilně zajišťuje ochranu privátní zóny seskupené kolem prostorného atria propojeného s plochou zahrady. Optickou bariéru do ulice tvoří zídky vystavěné z populárních drátokamenných košů a obslužné křídlo s garážemi. Nástup do domu zvýrazňuje corbusierovský motiv zdi s rozměrným otvorem rámujícím výhled do krajiny. Předsíní je host uváděn do kontinuálního prostoru hlavní obytné místnosti, obrácené k jihu, do atria. Architekt ji izolovanými příčkami rozdělil na jednotlivé funkční sekce kuchyně s jídelnou a obývací částí. Privátní části se sociálním zařízením, stejně jako veškeré obslužné a technické zázemí zůstaly důsledně odděleny. Dětské pokoje s vlastní koupelnou a terasou zabírají samostatnou kostku usazenou na střeše přízemí. Jsou přístupné protaženým jednoramenných schodištěm, které vytváří jednu z pohledových dominant ústřední obytné haly. Autor komponuje vilu ve střízlivých, horizontálních objemech. Na dynamice jí dodává výrazná kontura průběžných atik, plynule přecházejících do svislých konstrukcí. Striktní neofunkcionalistické řešení podtržené až meierovsky bělostnou siluetou stavby přece jen změkčuje materiálové pojednání částí zdí obklady v barvě přírodní pálené cihly. (MM)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník