SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Roberta Siegla

FOIBOS - 1. 6. 15:22
Vila Roberta Siegla

Podhorské město Šumperk se v průběhu 19. století proměnilo v jedno z nejvýznamnějších center textilního průmyslu v Rakousku.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Olomouckého kraje
Martin Horáček, Jakub Potůček, Martina Mertová-Horáčková, Miroslav Sychra, Pavel Zatloukal

Publikace, která prezentuje 50 vyjímečných staveb rodinné architektury Olomouckého kraje.

OBJEDNAT Vyšla: 12.6.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-00-1
299.00 Kč

Informace o vile

náměstí Svobody 1, Šumperk
Stavebník: Robert Siegl
Architekt: Josef Bayer
1867 - 1869
Podhorské město Šumperk se v průběhu 19. století proměnilo v jedno z nejvýznamnějších center textilního průmyslu v Rakousku. Počet obyvatel se více než ztrojnásobil z 3 344 v roce 1793 na 11 636 v roce 1900. Tkalcovny patřily několika vzájemnými sňatky spřízněným rodinám, z nichž nejdůležitější byli Oberleithnerové a Sieglové. Robert Siegl (1834-1904) koupil v roce 1867 na předměstí Šumperka zahradu a do dvou let na ní vybudoval neoklasicistní vilu a samostatnou budovu pro zahradníka a stáje. Patrová hlavní budova na obdélném půdorysu má místnosti symetricky komponované podél středové, rizality zvýrazněné osy, protnuté vchody od ulice a ze zahrady. V centru se nachází atriová hala s jednoramenným schodištěm, kterou v patře obíhá otevřená chodba s elegantními modifikovanými iónskými sloupy a kladím nesoucím prosklenou stropní konstrukci pro přirozené osvětlení. Fasády oživují sloupové portiky před vstupy, jednoosý toskánský vzadu a tříosý římskodórský na hlavním průčelí. Symetrickou kompozici porušuje představená terasa a skleník propojený s přízemím. Pod plány se podepsal stavitel Josef Bayer (1821-1894). Absolvent brněnské technické školy zanechal v Šumperku a okolí přes stovku realizací, vlastnil dvě cihelny a jako úspěšný muž zasedal v šumperské městské radě. Někdejší připsání autorství vídeňskému Theophilu Hansenovi je neodůvodněné nejen ze stylových důvodů. Bayer sám platil za dostatečně váženou osobu, navíc jej mohla doporučit Robertova choť pocházející z vlivné velkostatkářské rodiny Terschů, jež si o deset let dříve podle Bayerových plánů nechala adaptovat nedaleký zámek Třemešek. Po znárodnění, v šedesátých letech 20. století, byla zbořena hospodářská budova a nahrazena novou zástavbou. Objekt dnes slouží jako internát Střední zdravotnické školy a je chráněnou kulturní památkou. (MH)

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník