SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Gröbeho vila

FOIBOS - 1. 6. 11:26
Gröbeho vila

Neorenesanční letní sídlo vytvořili nad údolím Botiče stavebník Moritz Gröbe a architekt Antonín Viktor Barvitius (1823 – 1901).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Havlíčkovy sady čp. 58/XII, Praha 2-Vinohrady
Stavebník: Moritz Gröbe
Architekt: Antonín Viktor Barvitius, Josef Schulz, ,
1870 - 1874
Neorenesanční letní sídlo vytvořili nad údolím Botiče stavebník Moritz Gröbe a architekt Antonín Viktor Barvitius (1823 – 1901). Celek vily a přísně komponované zahrady naplňují ideální představu italské vily. Na interiéru se podílel začínající Josef Schulz a na sochařské výzdobě Bedřich Schnirch a Josef Vorlíček. Podsklepená třípatrová stavba, kterou provedl stavitel Franz Havel, je doplněna terasami, otevřenými schodišti, altány a vodními prvky - kaskádami a vodotrysky. Nechybí ani rozsáhlá umělá jeskyně - grotta. Umělec se snažil vymknout se z netvůrčího kopírování historických předloh a zbavit stavbu i styl nadbytečné ozdobnosti. Za druhé světové války byly při náletu v roce 1945 těžce poškozeny původní interiéry s pompejánskými výmalbami, v roce 1953 byl objekt adaptován architektem Pavlem Smetanou pro potřeby Ústředního domu pionýrů a mládeže hlavního města Prahy. Dnes je budova i park svěřena Městské části Praha 2.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník