SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Montovaná vila na Babě

FOIBOS - 22. 1. 23:00
Montovaná vila na Babě

Plánování začalo hned po druhé světové válce. Nejprve v krátkých etapách, dvouletkami.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Matějská 24, čp. 6, Praha 6-Dejvice
Stavebník: Vítkovické železárny
Architekt: Jiří Štursa
Sloh:
1947 - 0
Plánování začalo hned po druhé světové válce. Nejprve v krátkých etapách, dvouletkami. A právě druhá dvouletka přinesla do pražské architektury několik zajímavých staveb. Nejen sídliště Solidarita a skupinu rodinných domů v Podolí, ale také pokusnou montovanou vilu na Babě. Bylo to v době, kdy bylo zřejmé, že válkou vytvořený bytový dluh bude nutno splácet především rychle, ale ještě se předpokládalo, že se tak stane prostřednictvím kvalitní architektury, že skladba domů bude rozmanitá a že vila, či spíše vila-dům, bude mít dostatečně důležité místo. Montovaná vila byla navržena vždy se dvěma byty v patře; jejich dispozice byly identické, jen zrcadlově převrácené. Na jednu stranu obývací prostor s navazující krytou terasou a nevelkou kuchyní, na druhou dvě ložnice, mezitím předsíň, šatna a hygienické vybavení. Jasné, přehledné, logické uspořádání, včetně toho, že klidové místnosti jsou obráceny do zahrady. Díky posazení na svahu se do domu vstupuje v úrovni suterénu, kam byly umístěny prostory technického vybavení. Zvláštní je konstrukce domu: z ocelových rámů a profilů z plechu dva milimetry tlustého. Stěny jsou sestaveny z rámů a dvojrámů, které dostaly podobu žebříčků s navařenými prvky. Žebříčky se na stavbě osadily do betonových základů a pak se celá konstrukce jen sešroubovala – ve snaze eliminovat jakékoli procesy mokré i tepelné, tedy i svařování. Při navrhování jednotlivých dílů se dbalo také na to, aby se s nimi dalo relativně snadno manipulovat, nejtěžší dvojrám sice vážil 110 kg, ale většinou to bylo do 70 kg. Šlo tedy o stavbu snadno a rychle montovatelnou. Obvodový plášť tvořily calofrigové tvárnice o rozměrech 110 x 50 x 8 cm, počítalo se s tím, že bude možná dvojí povrchová úprava – buď mohly být přímo při výrobě opatřeny břizolitovou omítkou, anebo mohly být omítnuty na stavbě. Vnitřní stěny a stropní podhledy byly obloženy dřevovláknitými deskami, které byly dobrým podkladem pro tapetování i pro klasické malování. Pod těmito deskami byla v trubkách rozvedena elektroinstalace. Celý dům má i při své bezozdobnosti milý výraz. Jeho proporce jsou přívětivé a komorní měřítko stavby dobře odpovídá charakteru prostředí, do něhož se dům dostal. Montovaná vila vznikla jako experiment – a dalšího pokračování se nedočkala. Druhá dvouletka bohužel prokázala, že bydlení se asi bude muset řešit jinak. A po únoru 1948 už se na vily jako specifický stavební druh nadlouho zapomnělo.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

25.1. 18:58Nový
25.1. 18:57Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník