SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Müllerova vila

FOIBOS - 1. 6. 11:40
Müllerova vila

Jedna z nejslavnějších památek moderní architektury vyrůstá ze sevření rohového pozemku, skloněného k severu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Nad Hradním vodojemem 14, čp. 642/XVIII, Praha 6-Střešovice
Stavebník: František a Milada Müllerovi
Architekt: Adolf Loos, Karel Lhota, anonym / Adolf Loos, ,
1928 - 1930
Jedna z nejslavnějších památek moderní architektury vyrůstá ze sevření rohového pozemku, skloněného k severu. Jedno z nejznámějších děl architekta Adolfa Loose, které navrhl ve spolupráci s architektem Karlem Lhotou, propagátorem Loosových názorů u nás, bylo postaveno během necelých dvou let. Stavebníci patřili k vyšším společenským vrstvám - inženýr František Müller byl již ve druhé generaci spolumajitelem velké stavební firmy Kapsa a Müller, která se kromě velkých veřejných staveb specializovala na mostní a průmyslové objekty. Litá železobetonová kostra vily je vyplněna zdivem. V interiérech, na rozdíl od strohosti hladké vnější omítky, použil Loos ušlechtilý kámen, exotická dřeva, vybraný textil, kůži, matované sklo. Exteriér budovy rozehrává složitou hru vyvažováním osovosti a asymetrie. Veřejná část domu, která obsahuje největší prostor v domě - společenskou halu - a jídelnu, je rafinovaně rozehrána uplatněním principu „Raumplanu“: spojitého prostoru o nestejných výškách, které odpovídají symbolickému a funkčnímu významu jednotlivých částí. Po komunistickém puči převážnou část budovy zabraly různé instituce: dislokované oddělení muzea, nakladatelství a nakonec archiv komunistické strany. Po změně poměrů byl podíl dědiců vykoupen hlavním městem Prahou a následně proběhlo celkové restaurování budovy a zahrady. Dům se stal ojedinělým muzeem moderní architektury.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník