SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Paličkova vila

FOIBOS - 1. 6. 11:47
Paličkova vila

Jedinou stavbou v pražské výstavní kolonii rodinných domů na Babě, na jejímž projektu se podílel zahraniční architekt, byla vila stavebního inženýra Jiřího Paličky a jeho manželky Emilie.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Na Babě 9, čp.1779/XIX, Praha 6-Dejvice
Stavebník: Jiří a Emilie Paličkovi
Architekt: Mart Stam (úpravy Jiří Palička),
1932 - 1932
Jedinou stavbou v pražské výstavní kolonii rodinných domů na Babě, na jejímž projektu se podílel zahraniční architekt, byla vila stavebního inženýra Jiřího Paličky a jeho manželky Emilie. Původní plán vily vypracoval roku 1928 holandský levicový architekt Mart Stam (1899 - 1986), který svými radikálními funkcionalistickými stanovisky ovlivnil na přelomu 20. a 30. let směřování mezinárodního avantgardního hnutí. Jedním z charakteristických rysů Stamových projektů bylo odhalení struktury nosné konstrukce stavby, v původní verzi Paličkovy vily formálně jasně definované. Podle původního Stamova projektu měl dům jiné proporce. Před realizací Jiří Palička plány s nevalnými výsledky přepracoval. Provedl zmíněné změny proporcí a celkové „zahuštění“, které mělo například za následek uzavření obývacího pokoje vůči původně zamýšlené vyhlídce i vůči zahradě. Vnitřní zařízení vily navrhl architekt Ladislav Žák.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník