SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rondokubistická vila v Hodkovičkách

FOIBOS - 1. 6. 11:36
Rondokubistická vila v Hodkovičkách

Rondokubistické úsilí Pavla Janáka vychází kromě jiného z teze V. V. Štecha o konstantách českého umění, za něž tento historik umění považoval ornamentalismus, didaktismus a důraz na ctnosti venkovského lidu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

 Pavel Janák
Na Lysinách 2, čp. 48, Praha 4-Hodkovičky
Stavebník: Antonín Hořovský
Architekt: Pavel Janák
1921 - 1922
Rondokubistické úsilí Pavla Janáka vychází kromě jiného z teze V. V. Štecha o konstantách českého umění, za něž tento historik umění považoval ornamentalismus, didaktismus a důraz na ctnosti venkovského lidu. Jako rondokubistický tvůrce se Janák projevil především průčelím paláce Adria (spolu s Josefem Zaschem; 1922 až 1925). Jednu z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších rondokubistických vil představuje samostatně stojící dům v Hodkovičkách, v ulici Na Lysinách, na úpatí vrchu, blíže k Vltavě, který vznikl radikální přestavbou staršího objektu. Zatímco projektu se ujal Pavel Janák, výzdoba interiérů je dílem Františka Kysely. Vila pro stavebníka Antonína Hořovského reprezentuje ukázkový příklad aplikace různých rondokubistických postupů a prvků. Na zahradě vily, dosahující až k ulici K Dubinám, jsou umístěné drobnější stavby v tomtéž stylu.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník