SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Strnadova vila

FOIBOS - 1. 6. 11:37
Strnadova vila

Vila stavebního podnikatele Františka Strnada byla dimenzována pro početnou rodinu. Realizaci prováděla Strnadova vlastní stavební firma.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

 Josef Gočár
Na Marně 5, čp.608/XIX, Praha 6-Bubeneč
Stavebník: František a Jiřina Strnadovi
Architekt: Josef Gočár
Sloh: purismus
1925 - 1926
Vila stavebního podnikatele Františka Strnada byla dimenzována pro početnou rodinu. Realizaci prováděla Strnadova vlastní stavební firma. Vypracování plánů se ujal architekt Josef Gočár. Projektem Strnadovy vily se stal jedním z průkopníků nového stylu, purismu, snažícího se o očištění architektury od ozdobných prvků a o její zjednodušení na základní geometrickou podstatu. Z proporcí stavby je dodnes patrný Gočárův sklon k neoklasicistní interpretaci moderní architektury. V přízemí obklopovaly střední halu společenské místnosti, oddělené „skleněnými stěnami“, které bylo možno zasunout a vytvořit velký jednotný prostor. Strnadovi již roku 1929 dům prodali Matěji Valterovi. Od něho vilu odkoupila před druhou světovou válkou Marie Eisenhuthová (1937). Po roce 1948 přešlo vlastnictví vily na československý stát, který objekt postoupil mongolskému velvyslanectví. V letech 1958 až 1964 proběhla zásadní „adaptace“, původně povolená pro tiskovou agenturu Nová Čína.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník