SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Traubova vila

FOIBOS - 8. 1. 23:00
Traubova vila

V klasické vilové čtvrti mezi Ořechovkou, Dejvicemi a Hradčany bylo na sklonku dvacátých let postaveno několik rozmanitých domů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Pod hradbami 17, čp. 658, Praha 6-Střešovice
Stavebník: Edmund Traub
Architekt: Bruno Paul
Sloh:
1928 - 0
V klasické vilové čtvrti mezi Ořechovkou, Dejvicemi a Hradčany bylo na sklonku dvacátých let postaveno několik rozmanitých domů. Jeden z nich byl ihned po dokončení předmětem nevybírané kritiky, mnoha protestů, dokonce se mu dostalo označení „krabice na doutníky“. Dům si nechal postavit majitel továrny v Podbabě, Edmund Traub. Ten si pozval jednoho z nejvýznamnějších představitelů německé klasické moderny, berlínského architekta Bruna Paula (1874 až 1968), s nímž nejen na stavbě tohoto domu spolupracoval pražský stavitel Eugen Votický. Staveniště bylo značně komplikované – velmi strmé, celkový výškový rozdíl byl 12 metrů, navíc to byla z větší části navážka mezi starou a nově zakládanou ulicí. Architekt sám konstatoval, že pozemek vůbec nebyl ideální, ale přitom byl přitažlivý – blízko Hradu a s nádhernými výhledy na rychle se rozvíjející město. Výškový rozdíl architekt využil k přísně funkcionálnímu rozdělení domu. Na severní stranu, do nejnižší polohy, situoval vjezd a za ním dal domu charakter velkoměstského čtyřpodlažního paláce s kamenným obkladem v přísném spárování. Italská renesanční inspirace je patrná, byť dům je zcela bezozdobný, až chladný, přitom důstojný, jediné členění nabízejí okna a jemné podokenní římsy. Přízemí je ryze hospodářské, jen se vstupní halou, patro je celé společenské se třemi velkými, vzájemně propojitelnými místnostmi s vysokými okny, další patro je soukromé, s pravidelně traktovanou řadou stejných čtvercových oken ložnic, za terasou na střeše ještě vystupuje jedno podlaží, očividně nižší, spíše služebné, potlačené i svou tmavou barvou. Na druhé straně, ze zahrady, je stavba jen nižší a protáhlejší, má charakter přátelského vskutku vilového domu v zeleni. Interiéry byly zařízené se stejnou velkorysostí a pohodlností, jakou dům vyjadřoval navenek. V souhrnu: byl to dům očividně nabízející pohodlí, přitom velkorysost, odpovídající míru reprezentace i soukromí najednou. Traubovi se ze svého krásného domu těšili deset let. Židovská rodina stihla před válkou včas odejít. V roce 1945 se vrátila, ale to už bylo jen na krátko, na sklonku čtyřicátých let Prahu opustila definitivně. Dům přestal sloužit bydlení, přešel pod správu diplomatických služeb a sloužil pro různé zastupitelské úřady. V roce 1992 byla vila zrekonstruována podle projektu Ladislava Kalivody na sídlo delegace Komise evropských společenství, po vstupu České republiky do Evropské unie se sem nastěhovalo velvyslanectví Maďarska.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník