SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Rivola

FOIBOS - 14. 2. 23:00
Vila Rivola

Dům silného stavebníka. Stavebníka, který má vyhraněný způsob života. Stavebníka, který ví, že architekt je partner, který dokáže jeho představám o bydlení dát konkrétní, výraznou a přitom zároveň neokázale samozřejmou podobu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

, Praha 6-Nebušice
Stavebník: Jiří a Christa Rivolovi
Architekt: Petr Franta, Petr Kalný, Franz Totzauer
Sloh:
2006 - 0
Dům silného stavebníka. Stavebníka, který má vyhraněný způsob života. Stavebníka, který ví, že architekt je partner, který dokáže jeho představám o bydlení dát konkrétní, výraznou a přitom zároveň neokázale samozřejmou podobu. Díky manželově profesi rodina putovala světem, až se dostala do Prahy. Zde poprvé našla místo, které ji oslovilo natolik, že se rozhodla – právě tady si postavíme dům, tady zůstaneme. Nový dům ovšem vznikl na parcele v té části Prahy, která po roce 1990 se stala velmi módní a proto zaplněnou mnoha nabubřelými vilami nabízejícími přehlídku toho, čemu se lidově říká podnikatelské baroko. Proto se raději usadil až na konci, s výhledem do krajiny, aby si udržel potřebný odstup. Neboť tohle není dům reprezentační, to je dům pro bydlení na míru rodiny. Dům bohatého vnitřního členění, zónování po výškách, ale tak, aby rodina s třemi dcerami a s několika zvířaty různého druhu měla pro sebe potřebný prostupující se (a zároveň oddělující) prostor. A taky, aby o sobě měla přehled. A aby mohla volně proměňovat své vazby – každý má svůj pokoj, ale kromě toho je tu spousta místa pro společné potkávání, přebývání, nejen v obývacím pokoji, ale i v místech těžko jednoznačněji definovaných. V přízemí je především velký obytný prostor, který se odvíjí zároveň od zvýšené kuchyně, ale také plynule přechází do obytného nádvoří. Dole v podzemí je technické zázemí, ale i místo pro sportovní aktivity a saunu. Po schodech nahoru do patra se vyjde do prostoru, jehož účel není snadné určit: je to hala? je to herna? je to odpočinkový kout? nebo je to prodloužená, krytá část rozlehlé terasy? Ten prostor může být vším, co bylo jmenováno: podle momentální potřeby obyvatel. Navazují na něj ložnice a koupelna dcer; mají tu volnost, rodiče jsou jaksi v ústraní, jakoby s vědomím toho, že tak by to stejně dopadlo, i kdyby dům chtěli jinak. Je to dobrý dům pro radost svých obyvatel. Přívětivý dům pro oko kolemjdoucích. Ostatně z toho důvodu byl v roce 2005 nominován na titul Stavba roku: za vytvoření nápaditého rodinného domu s netradiční dispozicí se zřetelem k dosažení velmi přívětivého výrazu obytnosti.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

11.4. 12:00Nový
8.4. 17:33Nový
8.4. 15:27Nový
2.4. 13:39Nový
27.3. 19:18Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník