SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila v Josefově

FOIBOS - 1. 6. 11:35
Vila v Josefově

V letech 1893 až 1917 se uskutečnil jeden z nejvýznamnějších i nejproblematičtějších urbanistických projektů v novodobých dějinách Prahy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

 Antonín Engel
Břehová 3, čp. 43/V, Praha 1-Josefov
Stavebník: Družstvo pro stavbu úřednických domů v Praze
Architekt: Antonín Engel
1913 - 1915
V letech 1893 až 1917 se uskutečnil jeden z nejvýznamnějších i nejproblematičtějších urbanistických projektů v novodobých dějinách Prahy. Byla jím asanace a přestavba Josefova (dříve Židovského Města) a části Starého Města. Osu asanovaného pásma tvořila Pařížská ulice, v souvislosti s tím se naskytla myšlenka propojení Bubenče a Dejvic přes Letnou s vnitřní Prahou.Ve veřejné soutěži roku 1909 zvítězili Antonín Engel a Josef Šejna s kombinací průkopu a krátkého tunelu. Antonín Engel (1879 až 1958) se uskutečnění svého záměru nedočkal, stejně jako žádný z jeho kolegů; tunel na Letnou byl později vybudován v ose ulice Revoluční. Nicméně do osudu asanačního pásma se zřetelně zapsal projektem vily v Břehové ulici ve slohu wagnerovské moderny. Dvoupodlažní dům je zasazený do nároží Starého židovského hřbitova. Fasáda ve stylu klasicizující moderny se vyznačuje geometrickými prvky - kosočtverci a diagonálami. Střecha je stanová s mansardovými okny. Parter i schodiště zdobí elegantní obklady z černého mramoru. V následujících letech se architekt a urbanista Antonín Engel prosadil jako autor monumentálních neoklasicistních veřejných budov a jako tvůrce urbanistických projektů (především Dejvic).

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník