SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Jaroslava Vondráka

FOIBOS - 31. 12. 23:00
Vlastní vila Jaroslava Vondráka

Koncem desátých let dvacátého století byla vypsána veřejná soutěž na výstavbu rodinných domků pro stavební družstvo státních a veřejných zaměstnanců ve Střešovicích.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

 Jaroslav Vondrák
Západní 21, čp. 488, Praha 6-Střešovice
Stavebník: Jaroslav Vondrák
Architekt: Jaroslav Vondrák
1923 - 1924
Koncem desátých let dvacátého století byla vypsána veřejná soutěž na výstavbu rodinných domků pro stavební družstvo státních a veřejných zaměstnanců ve Střešovicích. Zdejší domy měly obsahovat více dvoupokojových a třípokojových bytů. Střídáním řadových a volně stojících rodinných domů se mělo předejít uniformitě zástavby. V soutěži zvítězili Jaroslav Vondrák a Jan Šenkýř. Podle jejich návrhu došlo k definitivnímu urbanistickému řešení této první velké poválečné kolonie rodinných domů. Domy zde projektovali například Bohumil Hübschmann, Eduard Hnilička, Jindřich Freiwald a další. Na základě návrhů Jaroslava Vondráka vznikly uprostřed obytného komplexu budovy tržnice, restaurace a kina, charakterizované prvky jehlancového i obloučkového kubismu. Ve stylu expresivní moderny si v Západní ulici postavil vlastní, volně stojící dům, jehož vstupní halu později, v roce 1930, skleníkově zastřešil. Touto dostavbou se možná už hlásil k liniím funkcionalismu. Výrazným znakem objektu je jeho asymetrická kompozice, rozvržená do tří paralelních plánů a plná dramatické dynamiky. Tato tři vzájemně prolnutá tělesa se podobají podivuhodným lodím, do sebe zaklíněným. Komín připomíná kormidlo, tedy jistotu i sebevědomí, tyčící se na samém vrcholu díla.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník