SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Josefa Fuchse

FOIBOS - 10. 1. 23:00
Vlastní vila Josefa Fuchse

Nebývá řazena mezi rozhodující pražské vily funkcionalistické, byť patří k ranným a velmi čistým. Jako by se v jejím osudu odrážel i osud jejího autora a majitele.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné pražské vily
Přemysl Veverka, Radomíra Sedláková, Petr Krajči, Zdeněk Lukeš, Dita Dvořáková, Pavel Vlček

Jedinečná publikace, která prezentuje 63 vyjímečných staveb vilové architektury v Praze. Nové přepracované a doplněné vydání bylo pokřtěno 15. listopadu 2007.
Kniha je momentálně nedostupná.

Nedostupné Vyšla: 14.11.2007
165 x 230 mm | vázaná | 214 stran
ISBN: 978-80-87073-01-8
429.00 Kč

Informace o vile

Na úbočí 7, čp. 1395, Praha 8-Libeň
Stavebník: Josef Fuchs
Architekt: Josef Fuchs
1928 - 0
Nebývá řazena mezi rozhodující pražské vily funkcionalistické, byť patří k ranným a velmi čistým. Jako by se v jejím osudu odrážel i osud jejího autora a majitele. Josef Fuchs byl žákem Josipa Plečnika na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Jako většina jeho kolegů byl zprvu pod silným vlivem tradicionalismu svého učitele, ale nečekaně brzy se z tohoto vlivu dostal – zaujal ho nastupující moderní styl. Na počátku dvacátých let se stal zaměstnancem nově vzniklých Pražských vzorkových veletrhů, ale jen na dva roky, pak se osamostatnil. Přesto byl v roce 1924 vyzván, aby se účastnil soutěže na areál veletržních paláců. Jeho návrh s vnitřními dvoranami získal 3. cenu. Porota ovšem pak udělala nečekaný krok, do druhého kola vyzvala architekta Fuchse, aby pracoval společně s Oldřichem Tylem. Tato dvojice soutěž definitivně vyhrála a právě její návrh byl realizován. Josef Fuchs ovšem vždy zůstal ve stínu slavnějšího a zřejmě charismatičtějšího Oldřicha Tyla. Svou vilu Josef Fuchs projektoval v době dokončování Veletržního paláce. Ukázal na ní vyspělost svého funkcionalistického myšlení, které v sobě drželo vedle racionálnosti také měkkou výtvarnou poetičnost. Pro dům byl získán svažitý pozemek nad Prahou a poměrně strmý sklon architekt využil k vytvoření co největšího obytného prostoru. V přízemí a v patře jsou dva téměř shodné velké byty s obývacími prostory, obrácenými na město, tedy k jihu. K modernímu vybavení, kromě velkých oken, včetně oken rohových, a průběžného balkonu patří také skříňová příčka mezi obývacím pokojem a ložnicí, která šetří prostor a vylehčuje stavbu. Obě podlaží mohou fungovat zcela samostatně, jako dvě nezávislé bytové jednotky, ale stejně tak mohou být propojena v jeden velkorysý byt, v němž lze vytvořit veliký slavnostní prostor. A k němu lze zahrnout i to, co je na střeše – rozlehlou terasu a dvě místnosti, z nichž jedna byla navržena spíš jako maximálně prosklený altán. Díky svahu je i suterén určen k obývání. V časti zasunuté do podzemí jsou technické provozy, jako prádelna a sklep, ale nad zahradou je, s vlastní terasou, přímo propojenou do zahrady, další dvoupokojový byt a také prostor pro domovníka. Je to hodně velkorysý dům, který se však navenek tváří skoro nenápadně. Hlavní obytná patra jsou traktována stejně velkými a stejně členěnými čtvercovými okny, nároží je zdůrazněno přes roh přesahujícím oknem, na druhé straně je vytažen vysoký rizalit schodiště s převýšenými nečleněnými okny – a dost, víc tu není. Jen dokonalé proporce, přesnost geometrického členění.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník