SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Domy pro železniční zaměstnance

FOIBOS - 4. 11. 23:00
Domy pro železniční zaměstnance

Zařadit do přehledu slavných vil Kotěrovu kolonii pro železniční zaměstnance z Loun se může zdát trochu problematické, protože tyto domy nelze považovat za vily ve smyslu reprezentativního individuálního bydlení.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

 Jan Kotěra
Ulice Čeňka Zemana, Bezručova, Jarošova, Louny
Stavebník: Ředitelství státních drah
Architekt: Jan Kotěra
Sloh:
1909 - 1911
Zařadit do přehledu slavných vil Kotěrovu kolonii pro železniční zaměstnance z Loun se může zdát trochu problematické, protože tyto domy nelze považovat za vily ve smyslu reprezentativního individuálního bydlení. Nelze je však opomenout proto, že Jan Kotěra zde vyprojektoval několik typů rodinných vilových domů, které byly zpracovány natolik velkoryse, že snesou srovnání s mnohými individuálně koncipovanými stavbami. Přínos této práce Jana Kotěry nespočívá pouze v samotné architektuře jednotlivých objektů, ale i ve zpracování urbanistického celku kolonie jako takové, která je jednou z nejdůslednějších aplikací teorií zahradního města na našem území. Jan Kotěra vyprojektoval do kolonie devět typů domů. Díky tomu působí celek docela rozmanitě, ačkoli sám Kotěra tuto rozmanitost později kritizuje a kloní se k názoru, že by větší stejnorodost působila více klidným dojmem. Všechny domy jsou patrové. Byty tvoří malé jednotky, o jednom či dvou pokojích s kuchyní a příslušenstvím. Jan Kotěra (1871–1923) je po právu považován za jednu z nejvýznamnějších osobností české architektury. Po studiích na vyšší průmyslové škole v Plzni a praxi ve firmě ing. J. F. Freyna je přijat do speciální školy architektury Otto Wagnera na vídeňské Akademii výtvarných umění, kterou studuje v letech 1894–1897. Otto Wagner, který byl sám novátorským architektem, zastáncem a propagátorem moderní architektury, předal toto dědictví i svým žákům, kteří jeho odkaz roznesli takříkajíc do celé tehdejší monarchie. Jan Kotěra přišel do Prahy v okamžiku, kdy se možnosti historizujících slohů vyčerpaly a nastávala doba hledání nového stylu. Brzy se stal se vůdčím přestavitelem myšlenek vídeňské školy, která přitahovala pozornost zvláště mezi mladými architekty. Svými projekty v Hradci Králové, Praze, Prostějově aj. si Kotěra získal renomé moderního a respektovaného architekta. České prostředí ovlivnil nejen svými realizacemi, ale i svým pedagogickým působením, nejprve na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté na Akademii výtvarných umění. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník