SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům na Zlaté stezce

FOIBOS - 18. 8. 22:00
Dům na Zlaté stezce

Pozemek, na kterém majitelé připravovali stavbu, má jednu nepochybnou kvalitu – nádherný výhled do labského údolí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Ústí nad Labem, Ústí nad Labem
Stavebník: soukromí majitelé
Architekt: Vladimír Novák, Jaromír Veselý
Sloh:
1998 - 2000
Pozemek, na kterém majitelé připravovali stavbu, má jednu nepochybnou kvalitu – nádherný výhled do labského údolí. Právě tuto hodnotu chtěli zohlednit. Původní stavební záměr zadavatele byl tradiční. Objekt v jejich představách měl mít klasické a konzervativní tvarosloví. Po konzultacích s architekty se ale začala pomalu objevovat současná podoba, diametrálně odlišná od původní představy stavebníků. Autoři objekt koncipovali jako přízemní bungalov, který opřeli zadní stěnou do svahu. Samotný objekt autoři projektovali jako jednoduchou konstrukci, která má skleněné opláštění. Inspirovali se přitom skleněným domem Philipa Johnsona, eventuálně jeho mentora Miese van der Rohe. Dům je položený na desce, která je protažená a vytváří prostor venkovní terasy. Střecha je plochá s výraznou římsou, která je vytažena z půdorysu ven a tvoří krytí před nepřízní počasí. Nezanedbatelnou kvalitou objektu je i vysoká hospodárnost provozu, dosažená i přesto, že nebyl projektován a priori jako nízkoenergetický dům. Mohli bychom říci, že v této drobné stavbě byly zúročeno povědomí modernistické architektury, které dlouhá léta v podmínkách socialismu nemohlo být naplněno. Tato realizace může být příkladem toho, jak spolupráce architekta a stavebníků vede k výsledku s vysokou architektonickou kulturou. Architekti působí ve studiu AGN, které bylo založeno v roce 1991 Michalem Gabrielem a Vladimírem Novákem a které má na svém kontě řadu realizovaných projektů, například budovu České národní banky v Ústí nad Labem. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník