SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Fialova vila

FOIBOS - 26. 10. 23:00
Fialova vila

Drobná práce, jakou je tato vilka, kterou si pro sebe nechal postavit Alois Fiala, může být dobrým příkladem, jak se secesní tvarosloví stávalo stále universálnějším výtvarným názorem v architektuře, který začali slušně ovládat i autoři pohybující se svou tvorbou spíše v regionu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Vinohradská čp. 525, Litvínov
Stavebník: Alois Fiala
Architekt: Franz Totzauer
Sloh: secese
1903 - 1906
Drobná práce, jakou je tato vilka, kterou si pro sebe nechal postavit Alois Fiala, může být dobrým příkladem, jak se secesní tvarosloví stávalo stále universálnějším výtvarným názorem v architektuře, který začali slušně ovládat i autoři pohybující se svou tvorbou spíše v regionu. Je otázkou zda ji považovat za vilku jako takovou, neboť jde vlastně o domek v uliční frontě. Architekt jej koncipoval jako přízemní s obytným patrem. Půdorys je díky situaci v uliční frontě asymetrický. Vstup je umístěn do strany a ze zahrady. Vilka nemá vstupní halu, ostatně ji při své velikosti ani nepotřebovala. Místo ní architekt navrhl jakousi chodbu (předsíň), která je základním komunikačním prvkem. Jinak je dispozice vcelku jednoduchá: v traktu do zahrady se nalézají dětský pokoj a kuchyň, v traktu do ulice ložnice, obývací pokoj a salon, které jsou propojeny spojovacími dveřmi. Pozornost si zaslouží zacházení s dekorativními motivy v exteriéru. Okna v ložnici a salonu jsou rozdělena sloupky, které jsou sochařsky dekorovány maskarony. Pod římsu umístil architekt geometrický obrazec, který obepíná celou fasádu orientovanou do ulice kromě rizalitu, kam je situován malý balkon, jehož štít je zdoben reliéfem s rostlinným motivem. Na celkovém zacházení s ornamentem je vidět, že autor spojuje dvě tradice secesní tvorby – florální a geometrickou–, z nichž druhá má blízko k Wiener Werkstätte. Stavebník Alois Fiala obýval vilku se svou paní Annou ještě v roce 1934, kdy je uváděn v litvínovském adresáři na stávající adrese. Jaká byla jeho profese nevíme, ale je uváděn jako „vrchní inženýr“ (Obereingenieur). Data stavitele vily Franze Totzauera nejsou známa. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník