SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Hauptmannova vila

FOIBOS - 16. 11. 23:00
Hauptmannova vila

Osobitá vila, u níž byl Adolf Hauptmann v jedné osobě stavebníkem i architektem, vyrostla v nové čtvrti, která urbanisticky navazovala na starý Most.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

U města Chersonu 22, čp. 1480, Most
Stavebník: Adolf Hauptmann
Architekt: Adolf Hauptmann
Sloh:
1925 - 1925
Osobitá vila, u níž byl Adolf Hauptmann v jedné osobě stavebníkem i architektem, vyrostla v nové čtvrti, která urbanisticky navazovala na starý Most. Byla situována do prostoru svahu pod vrchem Hněvínem a za budovu bývalého reálného gymnázia (dnes muzea). Mimo jiné to znamenalo, že se autor vily musel vyrovnat s nerovným terénem, který ale využil ve prospěch rozšíření obytných možností domu. Vila nebyla koncipována pouze jako obytná, nýbrž i jako kancelář a technické zabezpečení podnikatelství. Nalezneme tu obdobu s vilou Karla Kindla (č.23). Podobně jako tento druhý mostecký stavitel umístil i Adolf Hauptmann svoji kancelář a pracovnu do sklepních prostor domu. Půdorys vily je nepatrně obdélníkový. Členění hmot a řada detailů na fasádě této vily odkazuje použitými prvky k určité kombinaci expresionistického výrazu a tradičních prvků. Za zmínku stojí nárožní okna, veranda a v neposlední řadě prvek šestiúhelníkových prosvětlovacích otvorů ve štítech. Projekt pravděpodobně prošel při realizaci určitými změnami, které vyústily v jeho současnou podobu. Osobní osudy autora a stavebníka jsou trochu záhadou. Ve dvacátých letech před stavbou svého domu bydlel na Okružní ulici v Mostě, ale podle adresáře z roku 1932 bydlí na adrese čp. 1480 jiná rodina, pokud nejde o provdanou dceru. Zdá se tedy, že činnost tohoto stavitele se na Mostecku vymezuje spíše dvacátými lety. Z dostupných pramenů lze zjistit, že jeho vlastní vila nebyla jedinou prací, na které se podílel. Navrhoval například byt s ateliérem pro Issae Kuvljanského v roce 1924, jehož tvarosloví je odvozeno od soudobých puristických tendencí v architektonické tvorbě. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník