SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Hüblova vila

FOIBOS - 11. 11. 23:00
Hüblova vila

Dvoupodlažní vila velkoobchodníka s textilem Antona Hübla stojí v centru města u paty ústeckých serpentin.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Rooseveltova 2, čp.1804, Ústí nad Labem
Stavebník: Anton Hübl
Architekt: Otto Prutscher
1923 - 1924
Dvoupodlažní vila velkoobchodníka s textilem Antona Hübla stojí v centru města u paty ústeckých serpentin. Mírně vyvýšená parcela v nároží ulic dává vyniknout důstojné stavbě a vystavuje jí do veřejného prostoru ze všech stran. Nejexponovanější průčelí zdobí půlkruhová veranda s řadou kanelovaných polosloupů a výrazný štít s keramickou se sochou přadleny od sochaře Michaela Powolnyho. Přízemí dominují jídelna a salon. Z obou místností je možné vejít na půlkruhovou verandu s pásem vysokých oken. Do patra stoupá dřevěné stáčené schodiště. Patro skýtalo budoár s pracovním koutem, ložnici rodičů, ložnici dcer a obývák. Obyvatelé domu mohli relaxovat na terase otočené do zahrady s výhledem do ulice. Výzdoba interiérů se dochovala v potěšitelné úplnosti. Samozřejmostí je dřevěné obložení, původní dveře a okna včetně originálních kliček, dále parkety, stropy zdobené pestrým štukem, dokonce i ukázky původních svítidel. V hale vyniká falešný krb v kombinaci dřeva, mramoru a mosazi. Vilu navrhl významný vídeňských architekt a designér profesor Otto Prutscher (1880–1949). Vycházel ze slavné Wagnerovy školy. Jeho učitelem byl moravský architekt Josef Hoffmann. Hüblova vila se pojetím hlásí ke klasicizujícímu proudu vídeňské moderny užívajícímu vzory antické a italské architektury. Dekorace fasády i části interiérů vyhází z vídeňského art deco, které zužitkovávalo motivy z rozličných historických slohů. Protože byl Prutscher zvyklý navrhovat stavby jako komplexní umělecké dílo, lze předpokládat i jeho stěžejní podíl na výzdobě a vybavení interiérů. Prestižního architekta si pro stavbu své vily objednala velmi známá ústecká podnikatelská rodina Hüblů. Obchodovala se suknem. Firma Hübl byla nejstarším a největším zasilatelským podnikem svého druhu v zemích Rakouska-Uherska. Po válce zkonfiskoval vilu československý stát a rodina se po odsunu natrvalo usadila ve Vídni. V ústecké vile sídlila řadu let zdravotní pohotovost. Po necitlivé obnově fasády v dobách normalizace se stal dům šedým a nevýrazným. Donedávna unikal pozornosti odborné veřejnosti. Na počátku jedenadvacátého století koupila objekt od města stavební firma Průmstav a zřídila v něm kanceláře. K rekonstrukci fasády i interiérů přistupuje velmi citlivě. /M. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník