SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Kindlova vila

FOIBOS - 18. 11. 23:00
Kindlova vila

Karel Kindl si osobně vyprojektoval a postavil vilu, která mu měla být bytem a zároveň zázemím jeho podnikání.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Maršála Žukova 9, čp. 1510, Most
Stavebník: Karel Kindl
Architekt: Karel Kindl
1925 - 1925
Karel Kindl si osobně vyprojektoval a postavil vilu, která mu měla být bytem a zároveň zázemím jeho podnikání. Dům měl pravděpodobně sloužit i jako určitý předobraz možností a schopností Kindlovy firmy, která se začínala etablovat v pohraničí. Architekt se musel vyrovnat s poměrně obtížným terénem, proto že dům je koncipovaný do prudkého svahu. Než se přistoupilo k vlastní stavbě, musel být terén samotného pozemku výrazně upraven. Obytné místnosti jsou situovány k jihu, tudíž do ulice se dům otevírá postranní fasádou s jednoduchými čtvercovými okny. Vstup je umístěn do zahrady a situován k východu. Architekt jej nekoncipoval symetricky na střed domu, nýbrž mírně asymetricky. Při bližším prozkoumání zjistíme, že jde o rafinovanou hru s poměrem zlatého řezu. Vnitřní uspořádání je poměrně jednoduché. Místnosti v přízemí jsou striktně odděleny a lze se do každé z nich dostat právě jen přes předsíň. Tvarosloví, které architekt používá v exteriéru, je kombinací některých tradičních prvků, které modifikoval v rámci doznívajícího obloučkového kubismu. Výrazná je mohutná římsa, vstup se sloupy, jejichž hlavice jsou právě určitou modifikací rondokubismu, podobně jako motiv oblouku, který se opakuje ve zděném zábradlí. Tentýž motiv použil architekt i jako mohutný froton nad vstupem do domu z terasy obytného patra. Cit pro jemný detail prokázal autor v zakončení štítu do ulice. Přívětivý dojem umocní i původní barevnost fasády, která je kombinací barev okrové a červenohnědé, přičemž druhá z nich funguje jako kreslířská linka podtrhující architektonické detaily. Karel Kindl uváděl na projektech svou firmu s přípisem „dříve Ing. Josef Kindl“. Jaký byl příbuzenský poměr obou mužů s přesností nevíme, ale mohlo by jít o bratry, kteří byli syny pražského stavitele Jana (Johanna) Kindla. Další osudy Karla Kindla nejsou s přesností známy. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník