SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Křížova vila

FOIBOS - 2. 10. 22:00
Křížova vila

Dvoupodlažní dům výrazné osobnosti společenského života Žatce – lékaře Ambrože Wolframa – stojí nedaleko historického jádra města.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Zeyerova čp. 344, Žatec
Stavebník: Františka a Ambrož Wolframovi
Architekt: anonym
1865 - 1895
Dvoupodlažní dům výrazné osobnosti společenského života Žatce – lékaře Ambrože Wolframa – stojí nedaleko historického jádra města. Objekt tvoří tři křídla. První kopíruje uliční čáru a zapadá do městské řadové zástavby. Ve dvoře navazují nepravidelně další dvě křídla. Živelnost jejich dispozice vychází ze staršího objektu, který do sebe stavba z části zakomponovala. Výzdoba fasády nesoustřeďuje jen na průčelí otočené do ulice, ale zušlechťuje celý dům. Hlavnímu průčelí dominuje trojboký arkýř završený výrazným vikýřem. Fasáda vyniká terakotovým obkladem s různobarevně glazovanými dlaždicemi a tvarovkami. Tvoří pestrou mozaiku inspirovanou renesanční architekturou. I ostatní průčelí opakují antikizující výzdobu, ale ve skromnější verzi. Přízemí sloužilo z větší části jako technické a hospodářské zázemí vily, čemuž odpovídá i čistě funkční pojetí interiérů. O to intenzivněji zapůsobí vstup do schodiště. Prostor podkovovitého tvaru s bohatou štukovou výzdobou završuje velmi členitá klenba. Výzdoba interiérů se koncentruje v prvním patře, kde se nacházely reprezentační a intimní prostory manželů Wolframových. Dominantní místnost představuje obývací salon. Honosnost pokoje podtrhuje kazetový strop s bohatou plastickou výzdobou a monumentální nástropní malbou. Vytvořil ji oblíbený ústecký malíř Josef Reiner roku 1898. Z původních prvků se dochovalo také několik kachlových kamen. Vila představuje mimořádně cennou ukázku novorenesanční architektury konce devatenáctého století. V provedení převládá vliv severoitalské renesance. Základem stavby je přitom prostá chalupa, kterou teprve v roce 1865 proměnili v městský dům manželé Anderlovi. Jejich dcera Františka provdaná za lékaře Ambrože Wolframa vystavěla vilu do dnešní podoby. Stavebníci patřili k rodinám s širokým kulturním a společenským rozhledem. Wolfram dosáhl pozice prvního městského lékaře. Byl předsedou Spolku pro zkrášlení města Žatce. Své současné jméno nese vila po přednostovi okresního soudu Wilému Křížovi. Ten dům koupil roku 1926. Jemu byl také roku 1945 zkonfiskován. Později se proměnil v bytové jednotky. Nejhonosnější prostory v patře se naštěstí záhy staly muzejním depozitářem. Zanedbaná vila se dočkala v roce 2000 citlivé rekonstrukce. Město otevřelo budovu veřejnosti jako pobočku žateckého muzea. /M. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník