SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Lippertova vila

FOIBOS - 14. 10. 22:00
Lippertova vila

Učenec a politik Julius Lippert začlenil svou vilu do půvabné krajiny Českého středohoří.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Kundratice čp. 37, Kundratice
Stavebník: Julius Lippert
Architekt: anonym
1884 - 1884
Učenec a politik Julius Lippert začlenil svou vilu do půvabné krajiny Českého středohoří. Nepravidelná kompozice domu je v harmonickém souladu s okolní přírodou. Strmé a velmi členité střechy korespondují s prudkým svahem, do kterého je stavba zasazena. Vile dominují přírodní materiály dřevo a kámen. Romantické touhy devatenáctého století zde byly zhmotněny takřka dokonale. Dům stojí na mohutné kamenné terase. Z ní ční dlouhý krček završený vyhlídkou, kterou kdysi kryla dřevěná pergola. Přízemí je zděné, s vystupujícími hroty kvádrů v nároží, horní patra jsou hrázděná. Trámová konstrukce stěn vytváří geometrické obrazce, přiznané trámy nesou řezbářskou výzdobu. Interiér si zachoval původní členění. Z malé vstupní haly s úzkým schodištěm se otvírají vchody do čtyř pokojů. Největším je obývací salon s převýšeným kazetovým stropem. Vévodí mu trojice až po strop vysokých oken, které ústí na půlkruhovou terasu. Romantickou kompozici vily spoluvytváří rozlehlá zahrada s arboretem. Vila je pozoruhodnou ukázkou historismu poslední čtvrtiny devatenáctého století. Architekt se inspiroval stavitelstvím středověkých německých měst a panských sídel. Pokusil se přenést na stavbu i živelnost stavebního vývoje středověké architektury. V kopírování gotických vzorů ale tvůrce nebyl tak důsledný, jako třeba angličtí architekti hnutí Arts and Crafts. V jednotlivých detailech užil také prvky a principy tehdy převládajícího stylu neorenesance. Stavebník začínal jako učitel v Litoměřicích, kde zároveň působil coby historik. Neshody v zaměstnání ho přiměly k odchodu ze země. V cizině zaznamenal rychlý kariérní vzestup. V Berlíně získal význačné místo v oblasti vzdělávání. Finanční situace mu umožnila rok před definitivním návratem do Čech nechat si postavit rozlehlou vilu v Kundraticích. Nabízí se domněnka, že návrh domu zadal ještě za pobytu v Berlíně nějakému z tamních architektů. V roce 1888 se stal Lippert poslancem Říšské rady. Roku 1946 v Lippertově vile zemřela ve vysokém věku, stavebníkova dcera Marie, provdaná Lumpe, a vila poté propadla státu. Používal ji coby chalupu ministr národní bezpečnosti a režisér řady politických monstrprocesů Ladislav Kopřiva. Posléze objekt léta sloužil coby rekreační zařízení různých podniků. V devadesátých letech opuštěnou a zchátralou vilu koupil známý český bavič Felix Holzmann. Následná rekonstrukce předešla na poslední chvíli totální devastaci domu. /M. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník