SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Máslova vila

FOIBOS - 13. 1. 23:00
Máslova vila

Vila, situovaná do půvabné roudnické krajiny, je dílem architekta Víta Másla a spolupracovníků.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Roudnice nad Labem, Roudnice nad Labem
Stavebník: Vít Máslo
Architekt: CMC-Architects, a.s. – Vít Máslo, David Richard Chisholm, spoluautoři Tomáš Bílek, Lubor Sladký
Sloh:
2004 - 2004
Vila, situovaná do půvabné roudnické krajiny, je dílem architekta Víta Másla a spolupracovníků. Vít Máslo byl stavebníkem i architektem této realizace. Základní tezí domu, jak je patrno z průvodní zprávy, bylo vytvoření klidného prostředí pro rodinu, která do té doby žila v Praze. Dispozice domu vychází z obdélníkového půdorysu. Na něm je vztyčena hmota hranolu. Lapidární nebo lépe řečeno jednoduchý tvar domu navazuje na modernistickou tradici funkcionalistického slovníku. Ovšem oproti původním zděným a bíle omítnutým minimalistickým prvorepublikovým stavbám je tato architektonická realizace obohacena o materiály, které jsou jiného charakteru. Dům má celodřevěnou konstrukci. Plášť fasády tvoří v přízemí modřínové palubky, které jsou natřeny červenou barvou, horní patro je obloženo šedými cembonitovými panely, které jsou nepravidelně uspořádány. Spáry mezi nimi jsou přiznané a vytváří kresbu, která fasádu oživuje. Autoři hovoří o fraktálovitém uspořádání. K dynamičtějšímu dojmu přispívá i koncepce rozvržení okenních otvorů. Práce s okny, jejich rozložení a tvary ve fasádě, odkazuje mimoděk k tvorbě hnutí De Stijl. Kombinace barevného dřevěného obložení a šedivých nepravidelně uspořádaných panelů výrazně zmírňuje minimalistický architektonický slovník. Obytné prostory jsou pohledově situovány do zahrady. Autory zde byl akcentován pohled do malebné roudnické krajiny. Kuchyň, jídelna a obývací část jsou vzájemně propojené a tvoří společný prostor, který je vizuálně sjednocen leštěnou betonovou podlahou. K propojení exteriéru a interiéru slouží velká posuvná okna ve výši patra, která umožňují vstup na dřevěnou terasu. Do horního patra jsou umístěny ložnice. Vít Máslo je, spolu s Davidem Richardem Chisholmem, hlavním architektem a spolumajitelem architektonické kanceláře CMC-Architects, a.s. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník