SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Ředitelská vila Fridricha Martina

FOIBOS - 4. 12. 23:00
Ředitelská vila Fridricha Martina

Dvoupodlažní vilu postavila ústecká chemička pro šéfa výzkumu Fridricha Martina na návrší nad městem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Veleslavínova 3, čp. 1941, Ústí nad Labem-Skřivánek
Stavebník: Spolek pro chemickou a hutní výrobu
Architekt: kancelář Lossow a Kühne
Sloh:
1929 - 1930
Dvoupodlažní vilu postavila ústecká chemička pro šéfa výzkumu Fridricha Martina na návrší nad městem. Stavba vyniká nápaditým půdorysem ozvláštněným dvěma nesymetrickými terasami v nároží. Moderního ducha dává vile bezozdobná fasáda s výraznými pásy oken. Dům zakončuje masivní valbová střecha. Krátce po dostavbě vily se v přízemí nacházela kuchyň, jídelna, dámský pokoj, pánský pokoj a na něj navazující zimní zahrada. V první patře býval pokoj pro hosty, ložnice majitelů a dětský pokoj. Obyvatelé mohli odpočívat na dvou prostorných terasách s výhledem do labského údolí. Z původních prvků se dochovala všechna okna. Pozoruhodný prvkem jsou kličky oken a dveří z bakelitu. Materiál, který se stal v dobách socialismu symbolem panelákové uniformity, byl tehdy novinkou a v ředitelské vile plnil roli luxusního interiérového doplňku. Architektonická kancelář Lossow a Kühne patřila k renomovaným tvůrcům své doby. Centrálu měla v Drážďanech. Stojí za řadou význačných staveb, např. nádraží v Lipsku, ale třeba také správní budovy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem z roku 1930, která je označována za první československý mrakodrap. Chemička zadala firmě návrhy na několik vil a činžovních domů pro své zaměstnance. Pojetí ředitelské vily čerpá z myšlenek nové věcnosti. Vyhýbá se zdobnosti, výsledného dojmu dosahuje originální skladbou hmot, v interiérech klade důraz na prosvětlené prostory. Tento rozlet poněkud uzemňuje projev nostalgie, který reprezentuje těžká hmota střechy. Výstavba domu byla jedním z firemních benefitů pro špičkového vědce Fridricha Martina. Pracoval v chemičce od roku 1922. Od roku 1928 řídil vývoj technologie pro výroby syntetického benzinu z hnědého uhlí. Po redukci vývojového pracoviště v Ústí přešel Fridrich Martin roku 1931 do podniku Ruhr Chemie v Německu. Bydlel tedy v nové vile sotva rok. Výroba syntetického benzinu se za pár let stala strategickým odvětvím nacistického válečného průmyslu. V poválečném období byl dům nejdříve rozparcelována na dva služební byty a později proměněn v mateřskou školu. Dnes slouží jako kancelářská budova firmy Reichhold, která obchoduje s výrobky ústecké chemičky. Architektonický výraz domu poznamenalo zazdění jednoho z balkonů a rozšíření druhého. /M. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník