SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 11. 1. 23:00
Rodinný dům

Ve čtvrti rodinných domů na východní okrajové části Roudnice nad Labem stojí v horní části značně svažitého pozemku bývalé rekreační zahrady vila, postavená přesně na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Roudnice nad Labem, Roudnice nad Labem
Stavebník: soukromí majitelé
Architekt: Lábus AA (Praha) - Ladislav Lábus, Martin Matiska, Dagmar Prášilová
Sloh:
1998 - 2001
Ve čtvrti rodinných domů na východní okrajové části Roudnice nad Labem stojí v horní části značně svažitého pozemku bývalé rekreační zahrady vila, postavená přesně na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století. Lákavý výhled na město a malebnou krajinu Podřipska podněcuje k otevřenosti domu do vnějšího prostoru. Svažitý tvar terénu a požadavek na vázanost obytných prostor přízemí na zahradu se odrazil na celkové koncepci domu – hmoty, uspořádání prostoru a komunikačního schématu. Do zahrady s již vzrostlými ovocnými stromy je umístěna vila, řešená ve dvou plochostřechých kubusech, jenž jsou usazeny ve dvou úrovních a mají navíc odlišně provedené povrchy fasád. Východní část vily s pokoji a zázemím domu je usazená v úrovni příjezdové cesty. Na její střeše je usazena pracovna s pásovými okny do všech stran a vstupem na střešní terasu. Dřevěná konstrukce orámování „podkrovní“ pracovny a verandy při vstupu doplňuje fasády z lícového cihelného zdiva. V západní části vily, usazené níže do zahrady, jsou společné obytné prostory a ložnice rodičů s velkými výplněmi přes celou výšku severního a západního průčelí otevřeny světlu i lákavým výhledům. Kontakt se zahradou navíc umocňuje vysutá terasa. Fasáda z betonu s horizontálním pásovým rastrem je v jižním průčelí doplněna dřevěnou předstupující plochou s prosklenou výplní. Příjezdová cesta je zpevněna štěrkovou drtí a betonové oplocení je doplněné na líci lomovým kamenem. Ateliér LÁBUS AA založil v roce 1991 architekt Ladislav Lábus (1951). Z realizovaných projektů novostaveb ateliéru jsou nejznámější další vily – ve Vonoklasech (1998), v Mukařově (2004) – a Dům pečovatelské služby v Českém Krumlově (1997). Ateliér se též úspěšně věnuje rekonstrukcím objektů – pražský palác Langhans (2002), Paličkova vila v pražské osadě Baba od holandského architekta Marta Stama (2003). /J. T.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník