SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Segerova vila

FOIBOS - 18. 12. 23:00
Segerova vila

Výpravnou a rozsáhlou vilu si nechali postavit manželé Ernst a Gretl Segerovi.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Maxe Švabinského 4, čp. 2005, Teplice v Čechách
Stavebník: Ernst Seger
Architekt: Kurt Spielmann
Sloh:
1932 - 1932
Výpravnou a rozsáhlou vilu si nechali postavit manželé Ernst a Gretl Segerovi. Návrh svěřili pražskému architektu Kurtu Spielmannovi, který zvolil poměrně složitý půdorys, na němž rozehrál i komplikovanější skladbu hmot. Architekt si musel poradit s členitým terénem. Vyřešil to tak, že část stavby zapustil na země a do této spodní a podzemní části (sockelgeschoss) umístil obslužné místnosti – garáž, sklepy. Obytné přízemí mělo komplikovaný půdorys. Autor rozvinul rafinovanou hru s prostorem, která prozrazuje inspirační vliv raumplanu Adolfa Loose. Hlavní vstup není na první pohled patrný, je situován na západní boční stranu vily. Hlavní fasády jsou obráceny do komunikace a do vnitřku zahrady. Ernst Seger byl společníkem továrny na kravaty Dénes & Seger, která působila přímo v Teplicích; mateřská firma se ale původně nalézala ve Vídni. Segerovi užívali vilu pravděpodobně do záboru Sudet nacisty. Vzhledem k tomu, že byli židovského původu, je zřejmé, jaký osud je očekával. Vila byla zřejmě zabavena a původní depozit, složený jako záruka na stavbu vily, byl konfiskován ve prospěch města Teplic. Přesné osudy Ernsta a Gretl Segerových a jejich dětí nejsou známy. Nicméně v Terezínských pamětních knihách je rodina uvedena s počeštělými jmény. Její členové zahynuli v koncentračním táboře Malý Trostinec. Pražský architekt Kurt Spielmann (1903–1943), absolvent německé techniky, realizoval několik vil, činžovní dům a továrnu. Jeho životní osud byl završen obdobnou tragedií jako osudy jeho teplických klientů. Zahynul v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi. Další osudy vily jsou podobné desítkám dalších vil na našem území. Už v roce 1949 je příslušnými úřady konstatováno, že se vila nachází v poměrně špatném stavu z důvodu neudržování okapů a kanalizace. Vila byla podmáčená a neudržování okapů dokonce zapříčinilo zřícení některých stropů. Na konci osmdesátých let je vila opuštěna a znovu chátrá. Současný majitel ji nechal citlivě rekonstruovat. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

15.3. 16:40Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník