SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Smeibidlova vila

FOIBOS - 1. 1. 23:00
Smeibidlova vila

Tuto vilu si nechal pro sebe postavit Rudolf Smeibidl, který se do Chomutova přestěhoval z Údlic.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Moravská čp. 3110, Chomutov
Stavebník: Rudolf Smeibidl
Architekt: H. C. Wurm
1933 - 1934
Tuto vilu si nechal pro sebe postavit Rudolf Smeibidl, který se do Chomutova přestěhoval z Údlic. Architektem jeho domu byl podle zlomku dochovaných plánů H. C. Wurm. Vila byla stavěna na pozemcích na samém okraji města, v jejichž blízkosti se nacházel hnědouhelný dům. Snad i z tohoto důvodu vedl stavebník spor s Brüxerkohlenbergbau Geselschaft (Mostecká uhelná společnost) o to, zda vůbec může stavět v takové blízkosti těžebního díla. Rudolf Smeibidl svůj spor nakonec dovedl do vítězného konce a tak dal vzniknout zajímavému domu. Projektant situoval vilu v ose východ-západ. Obytné místnosti byly natočeny k jihu, obslužné prostory k severu. Hlavní, jižní fasáda je jednoznačně orientována do ulice. Zadní trakt je „useknutý“ a sloužil především jako vstup. Tím byla dána i určitá asymetrie v půdorysu, který architekt vyřešil tak, že z obdélníku vyvedl dva půlkruhovité útvary, na kterých stály zaoblené arkýře. Díky tomu získala stavba výraznou dynamiku, která byla ještě umocněna dalšími prvky. Architektonické tvarosloví tohoto domu obsahuje něco z německého expresionismu a zároveň z organické architektury. Expresionistické pojetí podtrhuje výrazná římsa, která obtáčí celý dům a nad terasou, mezi oběma arkýři, je jen mírně prolomená. Motiv římsy se opakuje i v půdním prostoru. Sokl je obložen nahrubo opracovaným kamenem. Stavební dokumentace se zachovala pouze částečně, nelze proto přesně zjistit, jak byl rozvržen původní interiér. Ve zvýšeném přízemí byly s určitostí reprezentativní obytné místnosti se vstupní halou. Toto uspořádání je čitelné i ze soudobého uspořádání interiéru, kde se dochovala část dřevěného obložení schodů a dveří. Rudolf Smeibidl, který přesídlil do Chomutova z Údlic, byl podle svědectví profesí údajně snad pekařem. Data architekta jeho vily nejsou známa. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník