SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Ingeborg

FOIBOS - 6. 11. 23:00
Vila Ingeborg

Dům, situovaný do jižního svahu Pastýřské stěny nad městem Podmokly, je jediným objektem postaveným v Resslově ulici pro podmokelskou elitu mezi léty 1906–1910, na jehož realizaci se nepodílel architekt Rudolf Seidel.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Resslova 7, čp. 702, Děčín-Podmokly
Stavebník: Nicolaus Stolterfoth
Architekt: Karl Sänger
Sloh: moderna
1910 - 1910
Dům, situovaný do jižního svahu Pastýřské stěny nad městem Podmokly, je jediným objektem postaveným v Resslově ulici pro podmokelskou elitu mezi léty 1906–1910, na jehož realizaci se nepodílel architekt Rudolf Seidel. Jedná se také o objekt nejmladší. Projektantem modernistické vily se stal podmokelský stavitel Karl Sänger, který je například autorem secesního činžovního domu č.p. 647 v Děčíně-Podmoklech z roku 1906. Stavebníkem domu, nazývaného vila Ingeborg, byl Nicolaus Stolterfoth. Objekt se v uličním průčelí již zcela oprostil od klasického architektonického rozvržení. Ani plocha již není zdobena tradičním secesním vegetabilním dekorem. Směrem do Resslovy ulice vypadá objekt jako drobný, dvoupatrový, se složitým konceptem fasády, která kombinuje tmavě okrovou hladkou plochu a světle okrové masivní vystupující plochy, spojené do převráceného písmene „Tg. Vpravo nad vstupem chybí obdélné pole s původním názvem: Villa Ingeborg. Výhodná poloha umožnila orientaci domu podle světových stran, aby soukromé pokoje, orientované na jih, měly dostatek světla i vzduchu. Interiér podle autorského záměru obnášel variaci na téma patrové schodišťové haly, v přízemí s krbem, ze které byly přístupné jednotlivé obytné místnosti. Tato vnitřní dispozice byla několikrát změněna, poprvé již v roce 1943 za původního vlastníka architektem B. Ginzelem, který již na počátku dvacátých let projektoval oplocení domu. Po přepažení interiérových prostor vzniklo po druhé světové válce několik bytů, abstraktní vitraje v uličním průčelí tak nyní osvětlují pouze halu, která již není součástí bytových jednotek. Vila byla po druhé světové válce zkonfiskována a přešla pod správu Bytového podniku Děčín, nyní jsou byty v soukromém vlastnictví. Objekt je ve velmi dobrém, udržovaném stavu, přestože není prohlášen kulturní památkou. Ve vnitřní výbavě domu se do současnosti dochovalo mnoho prvků – dřevěné schodiště se zábradlím v hale, dveře s rostlinným motivem, krb v hale, okenní výplně a mnoho dalších. Také obnova objektu proběhla citlivě, podle původní projektové dokumentace. /A. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník