SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Paula Roberta

FOIBOS - 11. 11. 23:00
Vila Paula Roberta

Kdy byla tato vila postavena nelze s určitostí konstatovat. V adresářích města Ústí nad Labem se objevuje toto popisné číslo až v roce 1926, v jediném předchozím dochovaném adresáři z roku 1923 není, takže vznik vily můžeme datovat léty 1923–1926.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Winstona Churchilla 1, čp. 1772, Ústí nad Labem
Stavebník: Ústecká montánní společnost
Architekt: Hugo Höhne, Neidhardt & Weber
20 - 20
Kdy byla tato vila postavena nelze s určitostí konstatovat. V adresářích města Ústí nad Labem se objevuje toto popisné číslo až v roce 1926, v jediném předchozím dochovaném adresáři z roku 1923 není, takže vznik vily můžeme datovat léty 1923–1926. Adaptací a přestavbou prošla vila v roce 1932. Na této adaptaci se podíleli architekti Hugo Höhne z Ústí nad Labem a karlovarská kancelář Neidhardt & Weber. Pracovali na zakázku Ústecké montánní společnosti, která chtěla vilu připravit pro svého obchodního ředitele Paula Roberta. Podoba vily z projektové dokumentace obou autorů odpovídá současné podobě vily. Projekt architektů Höhneho a firmy Neidhardt & Weber pracoval zároveň i s detaily typickými pro produkci německých architektů, např. nárožními okny, které byly zvýrazněny režným zdivem. Tyto detaily se nedochovaly, pokud vůbec došlo k jejich realizaci. Vila dostala modernější vzhled, inspirovaný organickou vrstvou architektury, snad zde působil vliv Franka Lloyda Wrighta, jehož práce byla v německé architektonické obci populární a uznávaná. Přesto si vila zachovala celou řadu prvků, které ukazují na její dřívější podobu z dvacátých let, zřejmě inspirovanou geometrickou modernou. Vlastníkem vily byla Ústecké montánní společnost, která ji zřejmě nechala postavit jako služební byt. Komu byla vila určena předtím, než byla adaptována pro Paula Roberta, nelze s jistotou zjistit. Zřejmě sloužila některému z ředitelů nebo jednatelů společnosti. Je pravděpodobné, že prvním obyvatelem vily mohl být první jednatel společnosti Robert Gregor. Ústecká montánní společnost vznikla v roce 1917 a hlavními podílníky byli Rudolf Baecker a Friedrich Petschek. Poslední obyvatel této vily, Paul Robert, byl židovského původu a před zabráním pohraničí odešel do Prahy. Nicméně i tam jej dostihla nacistická mašinérie a byl poslán do koncentračního tábora. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník