SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Winnarova vila

FOIBOS - 16. 12. 23:00
Winnarova vila

Vilu si nechal postavit Alois Winnar od významného darmstadtského malíře, designera a architekta Albina Camilla Müllera, známějšího jako Albinmüller.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Hanzlíčkova 4, čp. 1980, Ústí nad Labem
Stavebník: Alois Winnar
Architekt: Albin Camillo Müller (Albinmüller)
Sloh:
1930 - 1932
Vilu si nechal postavit Alois Winnar od významného darmstadtského malíře, designera a architekta Albina Camilla Müllera, známějšího jako Albinmüller. Vila stojí vysoko nad údolím řeky Labe a v době kdy byla postavena, musela být solitérní stavbou, ze které se jejím obyvatelům otevíral neuvěřitelný pohled do labské krajiny. Albinmüller vilu koncipoval jako symetrickou stavbu kompaktního obdélníkovitého půdorysu, který porušil pouze dvěma arkýři, které předsunul mírně před fasádu a do nichž umístil pánský pokoj a jídelnu se zimní zahradou. Hlavní fasáda se obrací do prostoru labského údolí. Vzhledem k tomu, že architekt měl od stavebníka volnou ruku, navrhuje, jako vystudovaný návrhář nábytku, i mobiliář, který byl kvalitně provedený firmou Häbler & Wocasek z Bíliny. Alois Winnar byl majitelem stavební firmy Nordböhmische Wasserbau-Gesellschaft, která se specializovala na provádění vodních staveb, kanalizací ap. Zemřel jako osmaosmdesátiletý v Salzburgu v roce 1958. Není známo jakým způsobem se dostal do kontaktu s Albinmüllerem. Je možné, že se s jeho prací mohl setkat už dříve, neboť profesor Albinmüller se účastnil řady výstav, mimo jiné v Drážďanech, kde již v roce 1899 obdržel ocenění za interiérovou architekturu. Aktuálnější pro obě strany mohla být drážďanská výstava Wohnug und Siedlung z roku 1925, kde byly Albinmüllerovy práce publikovány. Profesní dráha Albina Camilla Müllera (1871–1941), který od roku 1917 používá umělecký pseudonym Albinmüller, je spjata především s dvěma lokalitami, s městem Magdeburg a s uměleckou kolonií v Darmstadtu. Tam stvořil většinu svých děl a tam se také uzavřela jeho životní pouť. Dům v Ústí nad Labem je zřejmě jednou z jeho posledních realizací vůbec, neboť kolem roku 1934 se začíná mnohem více zabývat krajinomalbou a psaním. /T. P.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

1.4. 18:22Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník