SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bílá vila Ladislava Binka ml.

FOIBOS - 17. 11. 23:00
Bílá vila Ladislava Binka ml.

Dům Ladislava Binka ml., spolumajitele koželužny v Krucemburku, byl pravděpodobně stavěn podle plánů pražského architekta Václava Roštlapila.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Hlubocká čp. 68, Krucemburk
Stavebník: Ladislav Binko
Architekt: anonym, úpravy Josef Gočár
Sloh:
1907 - 1908
Dům Ladislava Binka ml., spolumajitele koželužny v Krucemburku, byl pravděpodobně stavěn podle plánů pražského architekta Václava Roštlapila. V roce 1907 zasáhl do projektu Ladislavův mladší bratr Josef Binko, když zajistil na dodatečné úpravy fasád a interiérů začínajícího architekta Josefa Gočára. Ten již tehdy pracoval na modernistickém návrhu sousední Červené vily. Bílá vila je poměrně jednoduchou patrovou architekturou, jejíž základnu, vycházející ze čtvercového půdorysu, oživuje na reprezentativní východní straně ústřední rizalit, na odvrácené západní straně pravoúhle vybraná nároží. Stavbu završuje strmá mansarda s nízce položeným hřebenem střechy. Fasády vyznívají s výjimkou dekorativního rizalitu dosti střídmě. Mohutný rizalit východního průčelí korunuje trojúhelníkový štít, zaříznutý do předstupujícího střešního výběžku. Hlavní pozornost na sebe upínají dvě velká centrální okna rozmístěná nad sebou. Jejich výzdobné rozvržení jasně prozrazuje Gočárův modernistický rukopis. Osobité vyjádření mladého architekta poznáváme i z geometrizujících úprav štukové výzdoby štítu. Naprostou tvůrčí volnost pak získal u domovních vstupů, přiléhajících v podobě pergol k severní a kdysi také k západní stěně objektu. Trámový rošt s řezbou Vojtěcha Suchardy zde podpírá skupina pískovcových sloupů, volně inspirovaných archaickým tvaroslovím starověkých kultur. Na interiérech spolupracoval malíř a návrhář František Kysela a textilní výtvarnice Marie Teinitzerová. Vilu obklopovala rozlehlá parková zahrada. Po smrti Ladislava Binka (1963) byla bývalá továrníkova vila adaptována na mateřskou školku. Objekt využívala obec do roku 2006, kdy získal nového majitele. /J.Sl.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

7.12. 12:02Nový
7.12. 12:02Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník