SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Červená vila Josefa Binka

FOIBOS - 19. 11. 23:00
Červená vila Josefa Binka

Červená vila v Krucemburku představovala pro mladého architekta Josefa Gočára, ovlivněného ještě tvorbou svého učitele Jana Kotěry, první samostatně realizovanou architektonickou zakázku.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

 Josef Gočár
Gočárova čp. 88, Krucemburk
Stavebník: Josef Binko
Architekt: Josef Gočár
1908 - 1909
Červená vila v Krucemburku představovala pro mladého architekta Josefa Gočára, ovlivněného ještě tvorbou svého učitele Jana Kotěry, první samostatně realizovanou architektonickou zakázku. Dům měl splňovat veškeré přednosti moderního bydlení a současně odpovídat náročnosti uměnímilovného objednavatele. Tím byl Josef Binko, spolumajitel zdejší koželužny, přední představitel české secesní piktorialistické fotografie a Gočárův pozdější švagr. Objekt získal charakter anglické venkovské vily, zasazené do příjemného poklidu parkové zeleně. Lehce nepravidelný obdélníkový půdorys je na jižní, delší straně rozvinut směrem do zahrady apsidovitým výběžkem velké společenské haly, na severu zase rozšířen o vyzděné schodiště hlavního vstupu, směřující ke kryté nárožní verandě, situované nalevo od nepatrně vystouplého, asymetricky umístěného rizalitu jídelny s předsazeným přízemním arkýřem a balkónem v patře. Dojem z mohutnosti objektu posiluje zejména nápadná horizontalita přízemí, stejně jako značně vysoká sedlová střecha s výraznými přesahy do stran. Jednoduše utvářené členění fasády využívá dekorativní barevnosti červené cihly, okrových odstínů pískovce, tmavě mořených dřevěných štítů a bíle natíraných okenních rámů a jejich výplní. Dům je i s cennými interiéry a uměleckořemeslnými detaily zajímavou syntézou obrozené anglické venkovské architektury a domácích vlivů, prolínáním estetiky pozdní geometrické secese a moderny. Na výzdobě vily se podílel kromě Gočára, také řezbář a sochař Vojtěch Sucharda, návrhář a malíř František Kysela, nebo textilní výtvarnice Marie Teinitzerová. Přestavbě objektu na obecní byty zabránila v padesátých letech včasná památková ochrana. Dnes vilu užívají potomci Josefa Binka. /J.Sl.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník