SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům Františka Víznera

FOIBOS - 26. 1. 23:00
Dům Františka Víznera

K vynikajícím příkladům individuálního bydlení v české architektuře sedmdesátých let náleží dům mezinárodně respektovaného sklářského výtvarníka Františka Víznera.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Sychrova 14, čp. 42, Žďár nad Sázavou
Stavebník: František Vízner
Architekt: Olga Drápalová, Jaroslav Drápal
1976 - 1979
K vynikajícím příkladům individuálního bydlení v české architektuře sedmdesátých let náleží dům mezinárodně respektovaného sklářského výtvarníka Františka Víznera. Pro výstavbu domu s ateliérem koupil v roce 1974 na úpatí Zelené hory chátrající usedlost, nacházející se v ochranném pásmu Santiniho poutního kostela sv. Jana Nepomuckého. Koncepci projektantů a požadavky stavebníka určovaly proto závazné podmínky památkářů. Objemové řešení domu vychází z asymetrického seskupení „ker“ pultových břidlicových střech, které umožňují jen minimální perforaci hmoty objektu z pohledově exponovaných stran od severu a severozápadu a naopak dovolují prosvětlení obytné části interiérů převážně z jižní strany. Z provozního hlediska je objekt rozdělen na dvě samostatně přístupné jednotky: hospodářskou část, obsahující garáž a sklářskou dílnu a obytnou část, propojenou kolmým křídlem zahrnujícím kuchyni a vstupní zázemí. Dvouúrovňový prostor obytného traktu s galeriovým uspořádáním vymezuje funkčně diferencovaný ateliér, sloužící zároveň ke společenským účelům, a dvojice ložnic. Práce manželů Drápalových se vyznačuje citlivým výtvarným přístupem a pochopením genia loci. Měřítko stavby, tvaroslovné prvky i užité materiály reflektují v duchu moderního regionalismu vernakulární stavební vzory. Podle sdělení architekta navozují tvary střech „formovou analogii s objekty lidové architektury dosud v místě zachované a jejich stupňovitý přechod v pyramidální ukončení není bez tvarových souvislostí s historickou sklářskou pecí“.  /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

23.10. 21:19Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník