SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Letní dům Antonína Podrábského

FOIBOS - 19. 1. 23:00
Letní dům Antonína Podrábského

Letní dům manželů Podrábských náleží do souboru staveb s výrazně regionalistickými rysy, které po polovině třicátých let zaujímají významný podíl v tvorbě architekta Mojmíra Kyselky.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Šibeník čp. 309, Křižanov
Stavebník: Antonín Podrábský
Architekt: Mojmír Kyselka st.
1939 - 1941
Letní dům manželů Podrábských náleží do souboru staveb s výrazně regionalistickými rysy, které po polovině třicátých let zaujímají významný podíl v tvorbě architekta Mojmíra Kyselky. Dům projektoval v souladu s aktuálním, velmi specifickým proudem bezprostředně předválečné architektury, který lze označit jako regionalismus místa (Rostislav Švácha). Nevelká trojpodlažní stavba se zvýšeným přízemím je založena na obdélném půdorysu s pravoúhle vysunutou hmotou garáže, na níž spočívá organicky se zalamující plocha terasy. Zvýšený suterén, akcentovaný kamenným zdivem, obsahuje byt domovníka a technické zázemí. Při severovýchodním průčelí je osazen hlavní vstup do domu chráněný dřevěným arkýřem zádveří. Přes navazující předsíň se vstupovalo do ústředního společenského pokoje s krbem a jídelním koutem. Druhou část přízemí zaujímá kuchyně a menší ložnice. Podkroví vyplňuje obytný pokoj, ložnice manželů, předělená nábytkovou stěnou na dva samostatné sektory, a koupelna. V pojetí interiéru sehrála důležitou roli možnost výhledu do krajiny. Pro daný účel tak bylo nad jídelním koutem prolomeno jediné nedělené okno v domě. Stavebník Antonín Podrábský patřil k brněnské technické inteligenci. Po odchodu ze Zbrojovky Brno založil vlastní patentovou kancelář sídlící v domě firmy Tusculum, u níž působila jeho žena Marie jako bytová architektka. Ještě před dokončením domu jej v roce 1940 zatklo gestapo a krátce nato zahynul v koncentračním táboře. Válečné události přiměly Marii Podrábskou, aby se s dětmi usadila v Křižanově a stavbu, původně zamýšlenou pro krátkodobý pobyt, tak začala rodina užívat celoročně.   /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník