SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Mahlerova vila

FOIBOS - 15. 11. 23:00
Mahlerova vila

Vilu si dali postavit bratři Vilém a Viktor Mahlerovi, jimž patřila největší textilní továrna v Havlíčkově Brodě, specializovaná na výrobu punčochového zboží.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Beckovského čp. 2197, Havlíčkův Brod
Stavebník: Vilém a Viktor Mahlerovi
Architekt: Karel Ješina
1907 - 1908
Vilu si dali postavit bratři Vilém a Viktor Mahlerovi, jimž patřila největší textilní továrna v Havlíčkově Brodě, specializovaná na výrobu punčochového zboží. Jejím projektantem byl pravděpodobně místní stavitel Karel Ješina, který se inspiroval anglickým hnutím Arts and Crafts a naplnil tak představu stavebníků o reprezentativním domově, inspirovaném jak aristokratickou důstojností starých anglických sídel, tak i architekturou rytířského středověku. Jeden z „anglických“ prvků představuje okno bay-window na věžovém rizalitu čelní fasády, zakončeném dlátkovou střechou s nárožními věžičkami, pod níž se nachází plasticky ztvárněná kartuš s letopočtem a iniciálami stavebníků. Fasáda je kombinací neorománských, neogotických a neorenesančních prvků. Východní nároží budovy akcentuje pětiboký arkýř na konzole, dekorovaný vlysy a zakončený cibulovou střechou. Fasáda je členěna pásovou rustikou a ve štuku provedeným armováním. Mysticky působí vitrail oken v středověce pojaté věži se schodištěm. Hned vedle vstupu zdobí jižní fasádu ve štuku provedené sluneční hodiny. Vila byla koncipována jako patrový podsklepený objekt s podkrovními místnostmi. V přízemí i patře byl  samostatný byt, vždy s dětským pokojem, ložnicí, salonem, jídelnou, obývacím pokojem, pokojem pro hosta, toaletou, lázní a samozřejmě kuchyní s navazujícím pokojem pro služku a spíží. V současné době vlastní vilu bytové družstvo. Dříve dva samostatné byty jsou rozděleny na několik bytových jednotek. Vila je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.  /E. U.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník