SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Františka Albrechta

FOIBOS - 14. 1. 23:00
Rodinný dům Františka Albrechta

Dům manželů Albrechtových představuje dodnes architektonicky nejvýznamnější stavbu v oblasti individuálního rodinného bydlení v Novém Městě na Moravě.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

 Bohuslav Fuchs
Sportovní čp. 553, Nové Město na Moravě
Stavebník:
Architekt: Bohuslav Fuchs
1939 - 1940
Dům manželů Albrechtových představuje dodnes architektonicky nejvýznamnější stavbu v oblasti individuálního rodinného bydlení v Novém Městě na Moravě. Tvarové pojetí objektu, kde celkové řešení podléhalo komplikované stavební situaci v důsledku extrémní svažitosti terénu, dospělo k poměrně bohatému členění hmot. Na zvýšený suterén nasedá do stran předsazený objem přízemí a patra, vyložený na několika pilířích. Symetrii zahradního průčelí narušuje výřez terasy v prvním patře. Uliční frontu ovládá vstupní arkýř, za nímž se do hloubky zalamuje pravé nároží překlenuté hmotou patra. Na fasádách architekt efektně využil kontrastu lomového kamene, bílé omítky a dřeva k horizontálnímu členění jednotlivých podlaží.Do suterénu umístil vedle provozního zázemí ještě poloautonomní bytovou jednotku. Přízemí zahrnuje společenskou místnost, výškově diferencovanou na jídelnu a obývací pokoj, které lze pro dosažení většího soukromí oddělit závěsem. Dále pak kuchyni s částí vymezenou pro „malé jídlo“, na niž navazuje lázeň a ložnice manželů. Patro pojalo dvě ložnice a pokoj hosta. František Albrecht, tajemník nadačního velkostatku, oslovil architekta Bohuslava Fuchse s žádostí o vypracování návrhu „účelně a hospodárně řešeného menšího rodinného domku“. Svým příkladem chtěl přimět místní stavebníky, aby i oni usilovali o „kvalitní architektonická řešení“. Dům představuje důležitý doklad proměny Fuchsovy architektury koncem třicátých let. Tehdy architekt pro stavby situované ve vyšších nadmořských výškách vytvářel zvláštní „horský“ styl, inspirovaný tradičními materiály (dřevo, lomový kámen) a formami (strmé sedlové či pultové střechy) regionálního stavitelství. Ve svých projektech rovněž respektoval ráz krajiny a méně příznivé klimatické podmínky.  /E. Š.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník