SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Tomáše Novotného

FOIBOS - 6. 12. 23:00
Rodinný dům Tomáše Novotného

Počátky se označovaly za starožitné město, zároveň však zde fungovala textilní továrna, z mlýna se roku 1912 stala elektrárna, ve městě se počaly objevovat stavby moderních forem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Lázeňská čp. 340, Počátky
Stavebník: rodina Novotných
Architekt: Antonín Hübschmann, Bohumil Hübschmann
Sloh: moderna
1914 - 1915
Počátky se označovaly za starožitné město, zároveň však zde fungovala textilní továrna, z mlýna se roku 1912 stala elektrárna, ve městě se počaly objevovat stavby moderních forem. Zčásti na to měli vliv sezonní návštěvníci. Jednou z pražských rodin, která navštěvovala Počátky soustavněji, byli Hübschmannovi. Výraznou stopu zde zanechali především Bohumil Hübschmann a jeho bratr Antonín, oba architekti. Rozvíjeli étos moderny, současně však vnímali intimitu venkovského prostředí a lidské měřítko. Svědectvím toho jsou jimi navržené stavby pro rodinu Novotných. Novotní patřili k  představitelům počáteckého měšťanstva. Bohumil Hübschmann spolupracoval se zdejším stavitelem Ladislavem Novotným. Pro Eleonoru Novotnou navrhl v Počátkách přestavbu statku čp. 49 v Horní ulici zvaného U Novotných na jednopatrový městský secesní dům (1907–1908). Střízlivější forma je charakteristická pro protější dům čp. 90 přímo pro L. Novotného z let 1909-1910. Rodinný dům čp. 340 Tomáše Novotného navrhl v červenci 1914 Antonín Hübschmann, jenž je také autorem přestavby tamního hotelu U Modré hvězdy. Avšak jeho smrt na haličské frontě na podzim toho roku způsobila, že projekt dokončil až jeho bratr Bohumil a stavbu provedl roku 1915 stavitel L. Novotný. Střízlivě řešený dům je zasazen u břehu Továrního rybníka na lichoběžníkové nárožní parcele. Hmota je zdůrazněna valbovou střechou s nástavci vikýřů a mělkými arkýři v patře, fasády jsou řešeny v různé struktuře omítek. Měřítko je přizpůsobeno maloměstskému prostředí. Tomu odpovídalo i dispoziční uspořádání s hlavním vchodem, dílnou a průjezdem v přízemí a s bytem v patře. Antonín se svým starším bratrem dokázali přenést moderní výraz do lokálního prostředí způsobem, že se s ním ztotožnili i někteří občané starožitného města Počátek.  /M. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník