SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Hanse Budischowského

FOIBOS - 8. 12. 23:00
Vila Hanse Budischowského

Mohutnou rodinnou vilu v Borovině, dnešní součásti Třebíče, dal postavit Hans Budischowsky, tehdejší majitel největší třebíčské továrny na obuv Carl Budischowsky und Söhne.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Zámeček čp. 287, Třebíč-Borovina
Stavebník: Hans Budischowsky
Architekt: Max Spielmann
Sloh: neobaroko
1914 - 1915
Mohutnou rodinnou vilu v Borovině, dnešní součásti Třebíče, dal postavit Hans Budischowsky, tehdejší majitel největší třebíčské továrny na obuv Carl Budischowsky und Söhne. Vypracováním plánů pověřil pražského architekta židovského původu a rodáka z Kroměříže Maxe Spielmanna. Továrníkově vile vtiskl projektant zámeckou podobu a pojal ji v neobarokním stylu. Vila je zasazena do mírně se svažujícího terénu nad prudkým svahem údolí, v jehož východní části se nalézají výrobní haly borovinské továrny. Dvoupodlažní budova s podkrovním podlažím, zasazeným do mansardové střechy, spočívá na mohutném kamenném soklu. Jak jižní průčelí, v němž je umístěn hlavní vstup, tak severní, k němuž vedla ze zahrady dvě ramena schodiště, má reprezentativní charakter. Jižní fasádě dominuje vstupní portikus se čtyřmi subtilními pilíři rytmizovanými pásovou bosáží. Na portiku spočívá balkon s kuželkovou balustrádou. Interiéru vily dominuje velkoryse pojatá vstupní hala procházející přes dvě podlaží, v níž je umístěno výrazné točité schodiště. Přízemí domu s hudebním salonem a pánským pokojem ve východní části, jídelnou, kanceláří a zimní zahradou v části západní sloužilo výhradně společenským a reprezentativním účelům. Patro mělo naopak privátní charakter. Nacházela se zde ložnice, pokoje dětí, pokoj pro hosty a koupelna. V mnoha místnostech se do dnešních dnů zachovala bohatá štuková výzdoba stropů a stěn, původní okna, dveře, zárubně a další detaily. Luxusně zařízená vila poskytovala maximální komfort bydlení. V roce 1931 koupil vilu Josef František Waldstein-Wartenberg z třebíčské větve šlechtického rodu Waldsteinů-Wartenbergů, který si zde zřídil své rodové sídlo.  /J. St.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

18.1. 19:57Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník