SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Ignatze Stefanka

FOIBOS - 4. 6. 22:00
Vila Ignatze Stefanka

Vila Ignatze Stefanka, vídeňského klenotníka, je jednou z nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších vil v Havlíčkově Brodě.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

U Trojice čp. 2104, Havlíčkův Brod
Stavebník:
Architekt: Josef Šupich
1894 - 1895
Vila Ignatze Stefanka, vídeňského klenotníka, je jednou z nejkrásnějších a architektonicky nejhodnotnějších vil v Havlíčkově Brodě. Neorenesanční budova je umístěna v nádherném prostředí městského parku. Projektantem byl místní stavitel Josef Šupich, který díky své úzké spolupráci s Josefem Zítkem měl k tomuto slohu velmi blízko. Od roku 1873 byl členem Spolku architektů a inženýrů v království Českém. V témž roce stavěl podle vítězného návrhu Antonína Wiehla Žižkovu mohylu v Žižkově Poli. Mezi jeho další realizace patřila obnova západní věže kostela Nanebevzetí P. Marie v Polné a zcela nově postavený kostel sv. Václava ve Ždírci. Největší koncentraci staveb, jež vznikaly pod jeho vedením, najdeme v Havlíčkově Brodě; jsou jimi nemocnice, gymnázium podle návrhu Ludvíka Láblera, hospodyňská škola a velké množství vil a obytných domů. Firmu po Josefu Šupichovi převzal jeho syn Prokop, který ji dále úspěšně vedl. Půdorys vily je přibližně čtvercového tvaru s mírně vybíhajícími rizality po stranách a polygonální dvoupatrovou zimní zahradou. Dominantní část domu tvoří tříosá lodžie s balustrádou a pilastry, jejichž  korintské hlavice nesou architráv. Honosnými vyřezávanými dveřmi je přístupná vstupní část, v níž se nejvíce zachovala původní výzdoba domu. Nachází se zde nika, bohatě zdobená štukem, v níž měla být původně umístěna socha. Kolem dvouramenného schodiště se rozvíjí dispozice jednotlivých pater. Dnes ve vile působí základní škola, Speciální pedagogické centrum a školní družina. Stavba je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.  /E. U.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník